Komu przysługuje opiekunka z pomocy społecznej?
* osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona,
* osobie, która wymaga pomocy innych osób, a której bliscy nie są w stanie takiej pomocy zapewnić.
Rodzaj usług opiekuńczych
* Usługi opiekuńcze - obejmują zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację, zapewnianie kontaktów z otoczeniem.
* Specjalistyczne usługi opiekuńcze - są dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Świadczą je osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym np. pielęgniarka czy rehabilitant.
* Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Na jaką pomoc możesz liczyć?
Zakres obowiązków opiekunów bywa bardzo różny, w zależności od stanu zdrowia i możliwości osób starszych. Najczęściej jest to pomoc:
* w utrzymaniu higieny i czystości (mycie, czesanie, ubieranie),
* w dostępie do posiłków i ich spożywaniu, robienie zakupów,
* w dotarciu do lekarza i innych miejsc ważnych w codziennym życiu,
* w utrzymaniu kontaktu z rodziną i znajomymi,
* w utrzymaniu mieszkania w czystości (sprzątanie, mycie naczyń, pranie, zmiana pościeli),
* w organizowaniu wolnego czasu.
Jak się starać o opiekunkę z pomocy społecznej?
Aby skorzystać z usług opiekuńczych wystarczy zgłosić taką potrzebę pracownikowi socjalnemu w ośrodku pomocy społecznej w gminie:
* Zgłoszenie wniosku o udzielenie pomocy.
Z wnioskiem można zgłosić się osobiście, telefonicznie lub pisemnie do ośrodka pomocy społecznej (MOPS, GOPS) w miejscu zamieszkania lub pobytu. Do wniosku dołącz kserokopię dokumentów ważnych dla rozstrzygnięcia sprawy, np. zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia za pracę, emerytury, orzeczenie
o niepełnosprawności.
* Sporządzenie wywiadu środowiskowego i planu pomocy.
Wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego jest podstawą udzielenia pomocy. Przeprowadzany jest w miejscu zamieszkania seniora, a w sprawach pilnych – w jego miejscu pobytu. Brak zgody na przeprowadzenie wywiadu jest równoznaczny z rezygnacją z pomocy społecznej .W trakcie przeprowadzania wywiadu środowiskowego, w porozumieniu z seniorem wymagającym opieki ustalany jest plan pomocy.
Ile zapłacisz za opiekunkę?
Usługi opiekunki są bezpłatne lub odpłatne w części albo w całości. O wysokości opłaty decyduje gmina. Wysokość ponoszonych kosztów przez seniora zależy od: dochodu osoby lub rodziny korzystającej z usług i wysokości stawki godzinowej za usługi ( ustalanej przez radę gminy). Najczęściej usługi opiekuńcze są świadczone bezpłatnie w przypadku, gdy dochód nie przekracza:
* kryterium dochodowe dla osoby samotnej – kwoty 776 zł
* kryterium dochodowe dla osoby w rodzinie – kwoty 600 zł
W przypadku przekroczenia kwoty kryterium dochodowego gmina nalicza częściową odpłatność za świadczone usługi, tym większą im większe jest przekroczenie. Pełna stawka odpłatności za godzinę usług opiekuńczych wynosi najczęściej ok. 30 zł.