znicz

i

Autor: pixabay.com

1 listopada

Opłaty za wjazd na cmentarz niezgodne z prawem. Orzeczenie sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wydał orzeczenie, które zakłada limity po stronie władz samorządowych, dotyczące ustalanie opłat. Wyrok nabiera szczególnego znaczenia w dniu święta 1 listopada.

Jakie opłaty może ustalić samorząd? Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Samorząd może ustalić tylko takie opłaty, które są związane z pochowaniem zwłok, a nie jakiekolwiek związane z prowadzeniem cmentarza, jak np. za wjazd czy dodatkowe dla większego grobu murowanego za upływ 20 lat - poinformowała w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Takie wnioski w zakresie tzw. cenników cmentarnych płyną dla samorządowców z jednego z najnowszych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie - wskazała gazeta.

"Kością niezgody w sprawie była uchwalona przez Radę Olsztyna pod koniec lutego 2023 r. zmiana w zakresie stawek opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych oraz usługi w miejskich domach przedpogrzebowych. Zmiany wprowadzone przez radnych od 1 marca 2023 r. nie spodobały się jednemu z mieszkańców. W skardze do sądu administracyjnego zażądał unieważnienia kilku punktów nowego załącznika" - czytamy.

Zarzuty dotyczyły m.in. opłaty eksploatacyjnej. Wyrok nieprawomocny, zawarta  w nim teza ma duże znaczenie

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", zarzuty obywatela dotyczyły m.in. opłaty eksploatacyjnej za groby na następne 20 lat po 20 latach od ostatniego pochówku, które zostały ustalone na 1000 zł dla inhumacyjnego – najbardziej tradycyjnego sposobu grzebania ciał – grobu murowanego niezależnie od ilości pięter w głąb.

WSA uznał, że organ gminy może ustalić tylko takie opłaty, które są związane z pochowaniem zwłok, a nie jakiekolwiek związane z prowadzeniem cmentarza, czy też za każde dochowanie do grobu już opłaconego na okres 20 lat. Przedmiotem uchwały w sprawie stawek opłat za usługi na terenie cmentarzy nie mogą być również opłaty za wjazd i korzystanie z nekropolii. Wyrok jest nieprawomocny - przekazała "Rzeczpospolita".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze