Obajtek, gaz

i

Autor: Shutterstock, Art Service/Super Express Obajtek, gaz

ceny gazu

Orlen przekazuje miliardy złotych za zamrożenie cen gazu. Obajtek ujawnił szczegóły

2023-02-08 11:22

"W ramach koncernu multienergetycznego, przekażemy w 2023 roku prawie 14 mld zł na zamrożenie cen gazu dla 7 mln polskich domów i 35 tys. podmiotów wrażliwych (jak szpitale, szkoły czy żłobki). Poziom zamrożonej ceny 200,17 zł/MWh to znacznie niżej, niż wyceny giełdowe paliwa gazowego (dziś na TGE w Polsce cena paliwa gazowego to ok. 308 zł/MWh)"-poinformował na Twetterze szef Orlenu Daniel Obajtek.

Orlen dorzuci się do rachunków za gaz

W 2023 r. obowiązuje już specustawa zamrażająca ceny gazu. Polega to na tym, że  tegoroczne ceny stosowane w rozliczeniach z najbardziej wrażliwymi odbiorcami będą odpowiadały tym z 2022 r. Natomiast ok. 300 tys. gospodarstw domowych otrzyma refundację VAT zapłaconego w cenie gazu. Przedsiębiorcy handlujący gazem będą mogli liczyć na preferencyjne kredyty z BGK.

Jak wyjaśniała Anna Moskwa minister klimatu i środowiska,  wprowadziliśmy nowy mechanizm, który chroni tych najbardziej potrzebujących, adekwatnie do dodatku osłonowego - to są ci sami odbiorcy przy dochodzie 1500 zł w gospodarstwie wielorodzinnym i 2100 zł w jednoosobowym. Będziemy zwracać VAT na podstawie faktury gazowej. Każdorazowo, gdy ta faktura wpłynie, będzie można się udać do gminy - ten sam punkt gdzie był dodatek osłonowy, węglowy i wszystkie inne dodatki - i uzyskać refundacje tego VAT-u - zaznaczyła szefowa resortu.

Wniosek o refundację trzeba będzie złożyć w 30 dni od otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu. Będzie można go złożyć także w formie elektronicznej. Resort klimatu i środowiska oszacował, że refundacja podatku VAT będzie dotyczyć ok. 300 tys. osób. Refundacja VAT będzie też wyłączona spod egzekucji oraz zwolniona z podatku. Szefowa resortu klimatu podkreśliła, że w 2022 roku na "zamrożenie cen" wydano ok. 10 mld zł.

Obecnie gaz ziemny w kontraktach na marzec drożał względem kursu otwarcia o 0,36 proc., do 55,6 euro za MWh, a w kontraktach na kwiecień taniał o 0,42 proc., do 56,145 euro za MWh.

Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda
Sonda
Czy ceny gazu powinny być stałe?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze