Ostatnia szansa! Kup mieszkanie za złotówkę

2008-12-19 3:00

Należysz do spółdzielni mieszkaniowej i do dziś nie wykupiłeś swojego mieszkania za symboliczną złotówkę? Pośpiesz się!

Po tym, jak Trybunał Konstytucyjny uznał, że obecne przepisy są niezgodne z konstytucją, wszystko się skomplikowało. Lokatorzy mają co prawda jeszcze rok na podjęcie decyzji o wykupie własnych lokali, ale lepiej nie zwlekać! Bo wyrok Trybunału zlikwidował też kary dla spółdzielców, którzy utrudniali proces wykupu. Zapewne teraz zrobią wszystko, by uniemożliwić setkom tysięcy Polaków przejęcie na własność zajmowanych mieszkań! Dlatego "SE" radzi, co zrobić, by zdobyć własne cztery kąty.

Od ponad roku za niewielkie pieniądze można było wykupić mieszkanie spółdzielcze. Z takiej możliwości skorzystała już prawie połowa z miliona uprawnionych do tego osób. One na szczęście nie muszą przejmować się wyrokiem TK. Nikt im mieszkań nie zabierze. Nie będą też musieli do niczego dopłacać. - Osoby, które już wykupiły mieszkania od spółdzielni, mogą spać spokojnie - zapewnia Łukasz Zbonikowski (30 l.) z PiS, który przed TK bronił praw lokatorów. - Prawo nie działa wstecz, a ewentualne roszczenia spółdzielni będą pokrywane przez Skarb Państwa - tłumaczy.

Niestety, skandaliczna decyzja Trybunału przysporzy sporych problemów tym, którzy dopiero myśleli o wykupie własnego "M". Osoby, które są w trakcie postępowania albo planowały wystąpić z wnioskiem do spółdzielni, mogą się znaleźć w poważnych tarapatach. Bo mimo że TK podtrzymał obowiązujące zasady wykupu do końca przyszłego roku, a spółdzielnie muszą przyjmować i rozpatrywać wnioski lokatorów, to może dochodzić do licznych nadużyć. Wszystko dlatego, że wyrok zlikwidował wynoszące nawet 5 tys. zł kary dla prezesów spółdzielni, którzy utrudniali wykup mieszkań, przedłużając trzymiesięczny okres, jaki spółdzielnie mają na rozpatrzenie wniosków od swoich członków. - Od teraz prezesi spółdzielni mogą jeszcze bardziej naginać prawo i mnożyć biurokratyczne przeszkody. Wiedzą, że liczy się czas i jeśli uda im się wydłużyć proces rozpatrywania wniosków, to za rok możliwość wykupu wygaśnie - mówi Krystyna Krzekotowska (63 l.), ekspert prawa mieszkaniowego. - Dlatego należy się śpieszyć ze składaniem wniosków, by w razie problemów sprawą miał czas zająć się sąd - tłumaczy nam ekspert. "SE" rusza z pomocą wszystkim tym, którzy chcą jeszcze wykupić mieszkanie!

Prezes Bogacz nie musi wykupywać mieszkania

To przez takich jak on setki tysięcy Polaków mogą nigdy nie mieć własnych mieszkań. Wiesław Barański, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Pojezierze w Olsztynie, od samego początku walczył z wykupem lokali za złotówkę. Buntował też szefów innych spółdzielni i z niekłamaną radością patrzył, jak sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. On sam nie musi się martwić o lokum - mieszka w okazałej wilii!

Wiesław Barański tryska dobrym humorem. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który oznacza dramat tysięcy biednych spółdzielców, jego bardzo ucieszył. Mało tego. Prezes teraz bezwstydnie chełpi się, że to wszystko jego zasługa!

- To fakt, przyłożyłem do tego rękę - przyznaje Wiesław Barański. Jedyne co spędza sen z powiek bezdusznemu prezesowi to fakt, że ludzie mają jeszcze rok na wykupienie mieszkań i mogą to robić. - Trybunał powinien był natychmiast wydać całkowity zakaz rozdawania mieszkań - dodaje bezczelnie. - Nasza spółdzielnia straciła na takiej sprzedaży ok. 30 milionów złotych. Teraz będę się domagał odszkodowania. Najlepiej od autorów ustawy.

Nic dziwnego, że prezes nie rozumie problemów swoich lokatorów. Im odmawia prawa do wykupu maleńkich mieszkań na blokowisku, a sam mieszka w wartej milion złotych willi na ekskluzywnym osiedlu w Olsztynie. Zza szyb swojego luksusowego leksusa za 200 tysięcy złotych nie dostrzega zapewne zwykłych ludzi...

Krok po kroku radzimy, jak wykupić mieszkanie

1. Napisz wniosek do spółdzielni mieszkaniowej według zamieszczonego obok wzoru.

2. Złóż wniosek w spółdzielni. Pamiętaj o pokwitowaniu odbioru na kopii wniosku razem z datą.

3. W ciągu trzech miesięcy powinieneś otrzymać odpowiedź od spółdzielni. Jeśli będzie pozytywna, spółdzielnia mieszkaniowa poda w niej cenę, jaką musisz zapłacić za wykupienie mieszkania.

4. Podaną sumę przelej na konto spółdzielni albo wpłać w kasie.

5. Umów się z przedstawicielem spółdzielni na wizytę u notariusza w celu podpisania umowy.

6. Złóż wniosek o wpisanie cię do księgi wieczystej jako właściciela wykupionego mieszkania - wniosek składasz w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego.e

7. Sąd listownie powiadomi cię o wpisaniu do księgi wieczystej. Od tej chwili jesteś nowym właścicielem mieszkania.

Dzwoń dziś! Prawnik wszystko wyjaśni

Chcesz się dowiedzieć, czy możesz wykupić mieszkanie i jak to zrobić. Już dziś, zupełnie za darmo, Jerzy Krzekotowski, ekspert prawa mieszkaniowego, będzie odpowiadał na pytania naszych Czytelników. Warto zadzwonić po poradę!

Ekspert czeka: Tel. 022 515-93-63, godz. 11-13

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze