Dodatek solidarnościowy wprowadzono z myślą o pracownikach, którzy stracili pracę w związku z epidemią koronawirusa. Osoby te muszą się jednak bardzo się spieszyć. Wniosek o świadczenie można złożyć jeszcze tylko dziś, w poniedziałek, 31 sierpnia 2020 roku. Dodatek w wysokości 1400 zł można było otrzymywać przez trzy miesiące - od czerwca do sierpnia 2020 roku. Świadczenie jest przyznawane za miesiąc, w którym został złożony wniosek. To oznacza, że osoby, które złożą wniosek jeszcze w sierpniu będą mogły otrzymać wsparcie właśnie za ten miesiąc.
Kto dokładnie może otrzymać dodatek solidarnościowy? Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest wcześniejsze zatrudnienie w ramach umowy o pracę i opłacanie składek społecznych przez minimum 60 dni w 2020 roku. Co ważne, świadczenie przysługuje również bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych i stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji. Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego, ale składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.
Wnioski o przyznanie dodatku solidarnościowego można składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE. Po wypełnieniu wniosku, pieniądze powinny zostać wypłacone w ciągu kilku dni. Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS.