Jeśli nowe przepisy wejdą w życie w wersji przygotowanej przez rząd (projekt został przyjęty wczoraj przez Radę Ministrów), oświadczenia majątkowe sędziów będą udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej, każdy będzie je mógł przeczytać. Składając fałszywe oświadczenie majątkowe sędzia popełni przestępstwo i poniesie za nie odpowiedzialność karną, a nie, jak dotychczas, tylko dyscyplinarną.
Zmiany obejmą także zasady dotyczące przewlekłości postępowania – sąd będzie uwzględniał łączny dotychczasowy czas jego trwania, tj. od momentu wszczęcia postępowania do chwili rozpoznania skargi – niezależnie od tego, na jakim etapie skarga została wniesiona.
Zobacz także: Zajrzymy do kieszeni sędziom i prokuratorom. Ich oświadczenia majątkowe będą jawne?
Założono, że za przewlekłość postępowania będą przyznawane wysokie rekompensaty: od 2 tys. do 20 tys. zł – jednak nie mniej niż 1 tys. zł za każdy rok trwania postępowania dotkniętego przewlekłością.
Przewidziano także wydłużenie okresu, w którym będzie można wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego – z 3 do 5 lat od chwili popełnienia czynu. Przewidziano też wydłużenie przedawnienia dyscyplinarnego z 5 do 8 lat, w przypadku wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przed upływem 5 lat.
Sędziowie mogą się również spodziewać surowszych niż dotychczas kar za przewinienia dyscyplinarne polegającej na obniżeniu wynagrodzenia zasadniczego o 5 do 15 proc. na okres od 6 miesięcy do 2 lat.
Źródło: PAP, oprac. MK