Nowe oszustwo przez telefon

i

Autor: Shutterstock

Oszuści podszywają się pod inspektorów z ministerstwa rodziny

2017-08-21 15:44

Jeżeli zadzwoni do ciebie rzekomy pracownik Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prawdopodobnie jest to próba wyłudzenia pieniędzy. Resort rodziny poinformował, że nie ma nic wspólnego z takimi osobami.

Kreatywność oszustów nie zna granic. Do prób wyłudzenia pieniędzy dochodzi nie tylko w internecie, ale również przez telefon. Ostatnio do ośrodków pomocy społecznej zaczęły dzwonić osoby, które twierdzą, że są nadzorującymi MOPS-y inspektorami z MRPiPS. Fałszywi inspektorzy stwierdzają brak wymaganych szkoleń wśród pracowników ośrodków. Wskazują np. na obowiązek ukończenia szkolenia „Teorie procedur i bezpieczeństwa", ale nie podają do siebie numeru telefonu kontaktowego.

- Minister Elżbieta Rafalska ostrzega przed oszustami podającymi się za pracowników Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Informujemy, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie ma nic wspólnego z osobami, które zgłaszają się ostatnio telefonicznie do ośrodków pomocy społecznej i wzywają do rzekomo obligatoryjnego udziału w płatnych szkoleniach. Nie podają przy tym kontaktu do siebie. To próba wyłudzenia pieniędzy – poinformował resort rodziny w oficjalnym komunikacie 18 sierpnia.

Oszuści nakłaniają do zakupu szkoleń i utrzymują, że trzeba dokonać opłaty za udział w szkoleniu w dodatkowym terminie, ponieważ okres, kiedy szkolenie było dofinansowane, już minął. Grożą też konsekwencjami służbowymi wobec osób, które nie ukończą szkolenia. - Wszystkie te informacje są fałszywe i są próbą wyłudzenia pieniędzy. Sprawy takie należy niezwłocznie zgłaszać na policję – podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Już niejednokrotnie oszuści usiłowali wyłudzać pieniądze „pod przykrywką" resortu rodziny. Gdy wystartował program „Rodzina 500 plus", w internecie pojawiły się strony, których administratorzy próbowali pobierać opłaty za wypełnienie wniosku o świadczenie wychowawcze, podczas kiedy uzupełnienie i złożenie formularza jest bezpłatne. Niedawno nieuczciwe osoby podszywały się również pod pracowników socjalnych z ośrodków pomocy społecznej. Próbowały dowiedzieć się, gdzie potencjalne ofiary trzymają oszczędności oraz ile mają pieniędzy. MRPiPS ostrzegało przed nimi w lipcu.

Zobacz też: Uważaj na nowy rodzaj oszustwa w internecie! Metoda na zaginionego kotka

Przeczytaj także: Oszuści podszywają się pod BZ WBK i Państwową Inspekcję Pracy

Polecamy: Oszuści wyłudzają pieniądze na wniosek 500 plus!

Oprac. na podst. mpips.gov.pl, next.gazeta.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze