OTWARTY FUNDUSZ EMERYTALNY: Jak dobrze wybrać OFE

2013-01-22 3:00

W otwartym funduszu emerytalnym oszczędzasz pieniądze na jesień życia. Dlatego dobrze się zastanów, zanim zdecydujesz się na konkretny fundusz. OFE są częścią systemu emerytalnego. Dla osób urodzonych po 31 grudnia 1968 roku przynależność do OFE jest obowiązkowa.

Porównaj zyski

Na wysokość twojej przyszłej emerytury mają wpływ głównie wyniki inwestycyjne OFE. Przy wyborze czy zmianie funduszu kieruj się więc przede wszystkim ich wynikami finansowymi. Są one dostępne w Internecie. Najbardziej liczy się stopa zwrotu, czyli zysk z działalności. Stopy zwrotu podawane są dwa razy w roku przez Komisję Nadzoru Finansowego (ranking dostępny na www.knf.gov.pl). Fundusze warto porównywać nie tylko na podstawie stóp zwrotu uzyskanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale w dłuższym czasie. Dodatkowo warto też porównywać wartość jednostki rozrachunkowej danego OFE. Wyższa wartość jednostki wskazuje, że dany fundusz lepiej radzi sobie z inwestowaniem i twoje aktywa na koniec okresu oszczędzania w OFE będą wyższe.

Mały czy duży

Istotna jest także wartość aktywów - im większy fundusz, tym więcej ma pieniędzy od swoich członków. Małe fundusze są bardziej elastyczne, mogą szybciej zareagować na zmiany sytuacji na rynkach finansowych niż wielkie OFE. To ważne szczególnie w czasie kryzysu. Z drugiej jednak strony duże OFE mogą realizować projekty wymagające dużego kapitału, przynoszące duże zyski.

Dodatkowym kryterium oceny OFE jest poziom obsługi klientów i swobodny dostęp do informacji dotyczących twojego rachunku - np. czy wybrany fundusz ma infolinię, czy możesz sprawdzić przez Internet lub telefon najważniejsze informacje, takie jak stan rachunku, czy wartość jednostki rozrachunkowej albo skorygować jakieś dane. Warto również sprawdzić, do kogo należy dane towarzystwo emerytalne i jakie instytucje finansowe są akcjonariuszami twojego towarzystwa emerytalnego (czy są to solidne i wiarygodne firmy mające doświadczenie w zarządzaniu pieniędzmi).

Za swoje usługi zarządzający OFE pobierają określone opłaty - prowizję od każdej wpływającej składki oraz opłatę za zarządzanie (w zależności od wielkości aktywów). Jednak koszty uczestnictwa w OFE są dziś niemal identyczne we wszystkich funduszach i dlatego należy je traktować tylko jako czynnik pomocniczy przy wyborze OFE.

Do wybranego funduszu nie jesteś przypisany raz na zawsze. Jeśli chcesz zmienić fundusz, powinieneś zawrzeć umowę z nowym funduszem oraz powiadomić dotychczasowy fundusz o tym fakcie. Umowę o zmianę funduszu emerytalnego możesz podpisać w dowolnym momencie. Jeśli jednak byłeś członkiem danego OFE krócej niż 24 miesiące, musisz liczyć się z opłatą za zmianę funduszu. Jednak faktyczne przeniesienia klientów OFE (tzw. transfery) są dokonywane przez ZUS tylko cztery razy w roku - na koniec lutego, maja, sierpnia i listopada. Dlatego, żeby zdążyć zmienić fundusz emerytalny w najbliższym możliwym terminie, należy odpowiednio wcześnie zawrzeć umowę z nowym OFE.

Kiedy warto zmienić OFE

Powinieneś zastanowić się nad ewentualną zmianą funduszu, jeżeli po kilku latach członkostwa widzisz, że twój fundusz w rankingach stale zajmuje ostatnie miejsce plasując się na końcu tabeli. Różnice w stopach zwrotu między najlepszym a najgorszym funduszem mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu procent, a to po latach może skutkować dużymi różnicami w wysokości emerytury. Jeśli twój fundusz od lat ma słabe notowania, to rezygnacja z wybranego OFE może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę, że zmiana funduszu może się wiązać z utratą dotychczasowych przywilejów. Niektóre OFE premiują bowiem swoich członków z dłuższym stażem i pobierają od nich niższe opłaty, np. obniżają prowizję od wpłacanych składek. Gdy natomiast zmienisz OFE, nowo wybrany fundusz traktuje cię jak nowego klienta, co może mieć znaczenie przy naliczaniu opłat.

Na pewno zmiana OFE powinna być dokładnie przemyślana, a decyzja podjęta po przeanalizowaniu wyników danego funduszu w dłuższym czasie. Nie jest wykluczone, że fundusze dziś nieprzynoszące zadowalających zysków po latach będą wypłacać najkorzystniejsze emerytury.

Robert Grygucis (24 l.) z Białegostoku: Przede mną wybór funduszu

- Niedawno założyłem sklep odzieżowy i jest to pierwsza praca w moim życiu, a więc wybór otwartego funduszu emerytalnego jest jeszcze przede mną. Przyznam jednak, że nie mam pojęcia, jakimi kryteriami się kierować, by wybrać dobrze. Chcę poradzić się w tej sprawie rodziców, którzy mają większe ode mnie doświadczenie. Chciałbym dokonać świadomego wyboru OFE, a nie zdać się na losowanie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze