Pacjenci w izolacji będą pracować zdalnie? Rząd ma propozycję dla chorych na COVID-19

2020-11-25 14:31

Wprowadzenia możliwości wykonywania pracy zdalnej, za zgodą pracodawcy, chce rząd w przypadku osób, u których wykryto koronawirus, ale przechodzą go bezobjawowo. Taka możliwość znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczanie COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Wysoki wskaźnik chorych na koronarwirusa może spowodować braki kadrowe w zakładach pracy i zagrażać ciągłości ich działania. Pracodawcy prywatni oraz publiczni mogą w związku z tym stanąć przed zagrożeniem ograniczenia lub nawet utraty możliwości realizacji ich zadań – obawia się rząd. Kiedy coraz większa liczba pracowników przebywa na kwarantannie lub izolacji domowej może zwyczajnie zabraknąć rąk do pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Finanse w Internecie, nowoczesne urzędy, zakupy online. Zobacz, co jeszcze na plus rozwinął koronawirus

Bracia zmarli na covid jeden po drugim. Pochowali ich na cmentarzu w Markach

Tymczasem pacjenci z SARS-CoV-2 nie zawsze przechodzą zakażenie objawowo, tzn. nie stwierdza się u nich objawów choroby zakaźnej lub są one minimalne. „Jak pokazują dostępne dane, koronawirus u dużej liczby chorych przebiega bezobjawowo. Okoliczności te uzasadniają wprowadzenie możliwości wykonywania przez takie osoby pracy zdalnej, za zgodą pracodawcy, przy zachowaniu reżimu sanitarnego" – napisano w uzasadnieniu.

PRZECZYTAJ: Planowałeś lot do tych krajów? Wchodzą zakazy! Znamy listę państw

Możliwość świadczenia pracy zdalnej ma dotyczyć pracowników objętych izolacją w warunkach domowych, bez symptomów COVID-19 bądź z łagodnym przebiegiem choroby. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia pracownika w okresie świadczenia pracy zdalnej podczas izolacji, uzyska on prawo do wynagrodzenia chorobowego albo do świadczenia pieniężnego z tytułu choroby za pozostały okres przebywania w izolacji.

25 listopada zanotowano 15 362 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Od początku epidemii zachorowały w Polsce 924 422 osoby. Dotychczas z powodu koronawirusa zmarło 14 988 osób.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze