Według GUS, w sierpniu 2020 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 r., w segmencie zdrowia najbardziej wzrosły ceny usług stomatologicznych (14,5 proc.) i lekarskich (9,3 proc.) Natomiast z danych Eurostatu wynika, że wzrost cen usług stomatologicznych i lekarskich w Polsce był jednym z najwyższych w Europie. W lipcu wyższe wzrosty zanotowano jedynie na Litwie (15,3 proc.stomatologiczne); 12,2 proc. lekarskie).
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ile naprawdę zarabia ratownik medyczny? Ratują nas ZA GROSZE
W mniejszym stopniu zdrożały wyroby farmaceutyczne (3,5 proc.), usługi szpitalne i sanatoryjne (3,3 proc.) oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (2,1 proc.). → Wysoka dynamika cen usług lekarskich i stomatologicznych wynikała ze wzrostu kosztów związanych z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego pracownikom i pacjentom, a także z chęci, choćby częściowej, rekompensaty strat związanych z czasowym brakiem możliwości świadczenia tych usług podczas zamrożenia gospodarki. Wysoki wzrost cen tych usług jest jednak niepokojący, bowiem może ograniczać dostęp do nich osobom z niższych grup dochodowych - oceniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Według ekspertów PIE, w kolejnych miesiącach dynamika wzrostu cen usług medycznych powinna wyhamować, jeśli znacząco nie zwiększy się liczba zachorowań na COVID-19.