Ratownik medyczny to zawód niezwykle obowiązkowy. Często to właśnie od załogi karetki pogotowia zależy ludzkie życie. Ratownicy mają ułamki sekund by podjąć decyzję. Niestety, wielu z nich musi jeździć także do najbardziej błahych wezwań lub spotyka się z agresją ze strony pacjentów lub ich rodzin. Ratownicy medyczni pracują dniami i nocami, latami szkoląc się, by móc wykonywać swój zawód. W zamian za to dostają... ochłapy.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Dramat zatrudnionych na śmieciówkach. Dostaną jeszcze MNIEJ PIENIĘDZY
Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego na zlecenie Sedlak & Sedlak, ratownik medyczny w Polsce zarabia... pomiędzy 2100 a 3100 złotych na rękę co miesiąc. To mniej, niż przeciętne polskie wynagrodzenie. Jak zauważono w badaniu, co drugi ratownik medyczny otrzymuje pensję od 2900 do niecałych 4300 złotych BRUTTO. Aż 25 proc. najgorzej wynagradzanych ratowników medycznych zarabia poniżej dolnego pułapu. Zarobki więc wydają się nieproporcjonalne do wymagań i odpowiedzialności.
ZOBACZ TAKŻE: Szef ci nie płaci? Jak rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia i dostać odszkodowanie od pracodawcy!
By dołączyć do zespołu karetki pogotowia trzeba ukończyć studia oraz zdać Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego. Dodatkowo przyszły ratownik medyczny musi odbyć półroczny staż w podmiotach uprawnionych do jego prowadzenia, a gdy już dołączy do zespołu musi się doszkalać i regularnie zwiększać swoje kompetencje oraz poszerzać zakres wiedzy. Dodatkowo ratownicy medyczni, podobnie jak lekarze, pielęgniarki, położne oraz fizjoterapeuci, podlegają różnym rodzajom odpowiedzialności prawnej, w tym odpowiedzialności cywilnej, karnej oraz, jeżeli mają status pracownika, także odpowiedzialności pracowniczej.