Utrata pracy

i

Autor: SHUTTERSTOCK Utrata pracy

Pandemia zmienia zasady biznesu. 59 milionów miejsc pracy w Europie zagrożone

2020-06-15 11:43

Europa mierzy się z kryzysem wywołanym wskutek pandemii COVID-19. Krajowe gospodarki powoli wracają do pracy jak przed pandemią. I prywatni przedsiębiorcy i państwowe spółki mierzyć się muszą z wieloma trudnościami. Przed nami najtrudniejszych kilka miesięcy, które w wielu przypadkach mogą okazać się kluczowe. Dodatkowo, obecna sytuacja wymusi jeszcze silniejsze inwestowanie w automatyzację i robotyzację, co może przełożyć się na likwidację miejsc pracy.

Powrót do normalności w gospodarce zajmie wiele czasu. Firmy muszą mierzyć się z dużymi spadkami obrotów, w wielu miejscach nawet wypłaty wynagrodzeń dla załogi stanowią wyzwanie. Rządowe przepisy ratunkowe mają przede wszystkim ratować miejsca pracy i ograniczyć masowe redukcje etatów. Obecna sytuacja może mieć także inne skutki, jak pisze "Rzeczpospolita" silnie trendy automatyzacji i robotyzacji sprawią, że w dłuższej perspektywie powrót do pracy będzie utrudniony, a czasem nawet niemożliwy.

Zobacz także: Waloryzacja 2021 r. Jaka podwyżka czeka emerytów?

Jak wynika z raportu McKinsey Global Institute w krótkiej perspektywie zagrożonych jest aż 59 mln miejsc pracy w całej Europie. To aż 26 proc. ogółu. Stanowiskom tym grozi likwidacja, co będzie oznaczać miliony osób pozbawionych pracy i możliwości zarobkowania. Najbardziej dotknięte branże to te, w których procesy cyfryzacji i robotyzacji przejmą obowiązki pracownika, czyli sprzedaż, obsługa klienta, usługi gastronomiczne i branża budowlana.

Sprawdź też: Ceny towarów i usług faktycznie spadają? Inflacja coraz niższa

- Najwięcej takich stanowisk zidentyfikowano w branżach: sprzedaż detaliczna i hurtowa (ok. 5,4 mln), produkcja przemysłowa (4,3 mln) oraz zakwaterowanie i gastronomia (ok. 2,9 mln) - pisze Rzeczpospolita".

 

Prezydent Duda u Bardowskich z "Rolnik szuka żony"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze