Azoty zabierają nagrody i premie
W ramach zawartego porozumienia zawieszone zostały od 1 października 2024 roku na okres 27 miesięcy, tj. do 31 grudnia 2026 roku, najistotniejsze postanowienia ZUZP, w tym m.in. dotyczące przyznawania pracownikom nagród motywacyjno-kwartalnych, nagród rocznych, dodatkowych odpraw emerytalno-rentowych w ramach przedsiębiorstwa.
Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP), które nadzoruje będącą w trudnej sytuacji finansowej Grupę Azoty (GA) - największego producenta nawozów w Polsce przyznało, że sytuacja firmy jest "na tyle trudna", że obecny (powołany w marcu br.) zarząd Grupy Azoty musiał wdrożyć działania naprawcze i optymalizujące koszty, prowadząc równolegle rozmowy z instytucjami finansowymi, w celu ustabilizowania w jak najkrótszym czasie sytuacji płynnościowej i finansowej grupy.
Azoty chcą porozumienia z wierzycielami
Resort aktywów zaznaczył, że równolegle zarząd przygotowuje plan transformacji grupy, w którym "zostaną wyznaczone kierunki działań mających na celu przywrócenie stabilnej sytuacji finansowej Grupy Azoty umożliwiającej zawarcie długoterminowego porozumienia z wierzycielami i interesariuszami, a także określenie docelowego modelu Grupy, umożliwiającego prowadzenie rentownej działalności w perspektywie długookresowej".
Na przestrzeni ostatnich sześciu kwartałów Grupa Azoty raportowała ponad 4 mld zł straty, zwiększając w 2023 r. dotychczasowe zadłużenie aż do kwoty blisko 10 mld zł.
9 lipca br. trzy związki zawodowe z Tarnowa skierowały list do premiera, w którym napisano, iż Grupa Azoty jest strategiczną dla państwa spółką i jednocześnie gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego - z powodu produkcji nawozów. Według związkowców celowe byłoby zbadanie możliwości uzyskania przez Azoty pomocy publicznej w sposób nienaruszający prawa wspólnotowego.