Tampon czy podpaska - fakty i mity o higienie intymnej w czasie miesiączki

i

Autor: Thinkstockphotos.com Co jest lepsze - tampon czy podpaska? Co pomoże utrzymać higienę podczas miesiączki?

Parlament zdecydował: środki higieny osobistej za darmo dla wszystkich kobiet

2020-11-25 15:26

Bezpłatne podpaski, tampony dla wszystkich kobiet? Projekt ustawy w sprawie zwalczania tzw. ubóstwa menstruacyjnego przyjął we wtorek wieczorem szkocki parlament. Oznacza to, że kobiety w tym kraju będą miały bezpłatny dostęp do środków higieny osobistej.

Parlament w Edynburgu przyjął projekt jednogłośnie. Ustawę poparły rząd i opozycja. Wdrożeniem ogólnokrajowego programu bezpłatnego dostępu do menstruacyjnych artykułów higienicznych zajmie się rząd, natomiast o udostępnienie artykułów kobietom mają zadbać lokalne władze. Darmowe podpaski czy tampony będą się znajdować w szkołach, na uniwersytetach i w innych instytucjach publicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Black Friday 2020. UWAGA na WYPRZEDAŻE! To wtedy oszuści kradną ci pieniądze

Brak miesiączki: przyczyny braku okresu

Państwa walczą z „ubóstwem menstruacyjnym”

Szkocja jest pierwszym krajem na świecie, który przyjął takie rozwiązanie. Kraj jest pionierem w walce z tzw. ubóstwem menstruacyjnym. Niestety, z ogólnoświatowych badań wynika, że wciąż wiele kobiet nie ma pieniędzy na podstawowe artykuły higieniczne. – Kobiety nie przestają miesiączkować w czasie pandemii i wszelkie działania na rzecz większej dostępności niezbędnych im tamponów, podpasek higienicznych i artykułów wielokrotnego użytku nigdy nie były tak ważne jak obecnie – stwierdziła posłanka ze szkockiej Partii Pracy Monica Lennon, która zainicjowała ustawę.

Są też kraje, takie jak Niemcy, które na początku 2020 r. obniżyły VAT na artykuły menstruacyjne z 19 na 7 proc., by odciążyć kobiety (zwłaszcza niezamożne) finansowo.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze