Patriotyzm konsumpcyjny. Polscy hodowcy zachęcają do jedzenia krajowej wieprzowiny

2020-02-28 15:22 KaJa
Wieprzowina ze świni złotnickiej: czym się charakteryzuje, co można z niej zrobić?
Autor: Shutterstock.com Wieprzowina ze świni złotnickiej: czym się charakteryzuje, co można z niej zrobić?

Dobiega końca kampania promocyjna Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego mająca na celu szerzenie patriotyzmu zakupowego dotyczącego wyboru krajowej wieprzowiny. Akcja kierowana była przede wszystkim do producentów, restauratorów, hotelarzy oraz zwykłych konsumentów. To właśnie wszyscy zgodnie odpowiadamy rozwój produktów regionalnych i możemy poniekąd wymusić na wielkich sieciach handlowych, aby jeszcze częściej na sklepowych półkach pojawiały się towary sygnowane polskim znakiem jakości.

Kampania „Polska wieprzowina gwarancją jakości smaku” jest jedną z czterech podobnych akcji, które mają na celu uświadamianie i szerzenie polskiego patriotyzmu konsumpcyjnego. Pozostałe trzy dotyczą mleka, warzyw i owoców oraz polskiego zboża. Jak powiedział Jan Zwoliński, wiceprezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego prowadzona kampania realizuje przesłanie jakości i smaku. Odrodzenie rodzimych ras świń ma wzorem innych krajów sprawić, że na sklepowych półkach coraz częściej będzie się pojawiać polskie mięso, bez dodatków chemii.

Zobacz także: Mleka będzie mniej i będzie droższe. Susza opróżni nasze lodówki i portfele

Celem akcji jest przede wszystkim budowanie wizerunku i podnoszenie świadomości konsumentów o polskiej wieprzowinie i rozprawienie się z wieloma mitami, jakie wokół niej narosły. Produkty spełniające szereg restrykcyjnych wymogów są oznakowane znakiem „Jakość i Tradycja”. Mają one być promowanie nie tylko w sklepach i na polskich stołach, ale również w hotelach i restauracjach, które jak żadne inne odpowiadają za promocję regionalnych towarów.

Sprawdź również: Koronawirus w Polsce: co kupić na wypadek epidemii?

Znak „Jakość i Tradycja” to jedyny w naszym kraju polski system certyfikacji produktów tradycyjnych. Produkty im oznaczone gwarantują sprawdzony proces produkcji, bez niepotrzebnych, sztucznych dodatków.

Najnowsze