Unijne regulacje
Co z plastikowymi opakowaniami? Porozumienie PE i Belgii zakłada, że ograniczenia stosowania plastikowych opakowań mają wejść w życie już od 2030 roku. Jak tylko te regulacje wejdą w życie, to zakazane będzie używanie jednorazowych plastikowych opakowań na owoce i warzywa w supermarketach i na targowiskach, używanie lekkich plastikowych worków na zakupy służących do pakowania np. drożdżówek czy skarpet, wprowadzony będzie też zakaz używania takiego plastiku w gastronomii i hotelarstwie (np. jako pojemniki do jednorazowych szamponów).
Regulacje są proekologiczne. Wciąż trzeba ograniczać produkcję i użycie plastiku. Według danych przedstawionych przez PE w ostatniej dekadzie ilość odpadów opakowaniowych wzrosła o niemal 25 proc., a prognozy pokazują, że do 2030 roku ilość plastikowych odpadów opakowaniowych zwiększy się o 46 proc.
Wstępne porozumienie RE i Belgii zostanie teraz przekazane do zatwierdzenia przedstawicielom państw członkowskich w Radzie, a także Komisji Środowiska w Parlamencie Europejskim.
Aby przepisy mogły wejść w życie, regulacje muszą zostać formalnie przyjęte przez obie instytucje. Dopiero wtedy będą mogły one zostać opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać 18 miesięcy po wejściu w życie.