Fuzja Alior Bank Pekao SA

i

Autor: East News Fuzja Alior Bank Pekao SA

Pekao i Alior Bank – koniec fuzji

2018-08-08 8:28

Od niemal roku mówiło się, że może dojść do połączenia banków Pekao SA i Alior Bank. Miesiące wytężonych prac, analiz i… zgoda zarządu obydwu banków, że to koniec fuzji. Alior Bank oraz Pekao SA nie połączą się. Wciąż jednak będą współpracować w ramach Grupy Kapitałowej PZU.

Decyzję podjęto biorąc pod uwagę obecną wycenę obu spółek, analizę opłacalności i wykonalności. Korzystniejsza, z punktu widzenia akcjonariuszy, okazuje się ich oddzielna działalność i współpraca w ramach Grupy Kapitałowej PZU. Alior Bank kontynuuje zaś realizację strategii „Cyfrowego buntownika”.

- Dzięki wdrożeniu strategii „Cyfrowego buntownika” Alior Bank jest dobrze przygotowany do dalszego, samodzielnego rozwoju w ramach Grupy PZU – mówi Katarzyna Sułkowska, Prezes Zarządu Alior Banku. – Na rynku jesteśmy obecni od 10 lat i konsekwentnie realizujemy koncepcję zgodną z hasłem „Wyższa kultura. Bank nowości”. Nadal będziemy uniwersalni i innowacyjni – to jest w naszym DNA.

- W trakcie negocjacji Bank Pekao nie doszedł do porozumienia z Alior co do warunków połączenia obu banków. Bank Pekao wziął pod uwagę przede wszystkim warunki finansowe transakcji, jak również – w tym kontekście – obecny moment cyklu gospodarczego, zwiększoną zmienność rynków finansowych oraz model biznesowy Alior. Dlatego, w dniu 7 sierpnia 2018 r., Zarząd Banku odstąpił od dalszych negocjacji z Alior - mówi dla nas Tomasz Bogusławski z Cetrum Komunikacji Pekao S.A.

„Buntownicza” strategia zakłada konsekwentny rozwój działalności w obszarach klienta indywidualnego oraz MŚP dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań w sferze bankowości.

Jak poinformował Alior Bank, jego cele też się nie zmieniają. Zakładają osiągnięcie do 2020 roku wskaźnika ROE na poziomie przynajmniej 14 proc., marży odsetkowej netto na poziomie co najmniej 4,5 prc., wskaźnika kosztów do dochodów na poziomie 39 proc. i rocznego wzrostu wolumenu kredytów brutto w przedziale 5-6 mld złotych, przy utrzymaniu kosztów ryzyka na poziomie nieprzekraczającym 1,7 proc. Bank nie wyklucza realizacji niektórych z tych celów jeszcze przed rokiem 2020 oraz możliwości osiągnięcia poziomów lepszych od zakładanych w strategii.

- W bankowości detalicznej Bank Pekao pokazał w tym roku znaczący wzrost sprzedaży ROR, prezentując tym samym nową jakość w akwizycji opartą o Konto Przekorzystne i aplikację PeoPay. Bank wprowadził z sukcesem nową ofertę dla klientów zamożnych oraz biznesowych. Efektywnie wykorzystując sieć oddziałów oraz stawiając na kanały zdalne i zaawansowaną analitykę, Bank osiąga bardzo dobre wzrosty sprzedaży kluczowych produktów – pożyczek gotówkowych, kredytów hipotecznych, ubezpieczeń oraz produktów inwestycyjnych (...) Bank Pekao wprowadził szereg inicjatyw biznesowych, w tym również w zakresie innowacyjności, mających na celu dalszy rozwój oferty oraz poprawę jakości usług i produktów. W ramach rozwoju biznesu, Bank Pekao kontynuuje i umacnia współpracę z podmiotami z Grupy PZU - dodaje Bogusławski.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze