Morawiecki o złotówce

i

Autor: Shutterstock

Pensja minimalna może wzrosnąć do 2100 zł miesięcznie

2017-07-28 17:20

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce podnieść płacę minimalną do 13,7 zł na godzinę, a minimalne wynagrodzenie – do 2,1 tys. zł miesięcznie. W czwartek 27 lipca MRPiPS opublikowało projekt rozporządzenia, które określa wysokość płacy minimalnej na przyszły rok. Wcześniej projekt rozporządzenia zakładał, że płaca minimalna wzrośnie do 2080 zł brutto, a stawka godzinowa – do 13,5 zł brutto.

Płaca minimalna w 2018 roku
- Z uwagi na fakt, że w ustawowym terminie nie uzyskano porozumienia co do przyszłorocznej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej, konieczne jest podjęcie prac nad ich ustaleniem w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. W przedkładanym projekcie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 2.100 zł oraz minimalnej stawki godzinowej 13,70 zł – napisano.

ZOBACZ: Kaczyński negatywnie o szefach firm - oszukują państwo i okradają pracowników

Resort liczy na to, że dochody sektora finansów publicznych oraz dochody rozporządzalne gospodarstw domowych pójdą w górę. - Łączny re-transfer do sektora wyniesie w przypadku wariantu proponowanego przez MRPiPS, 1.032,1 mln zł. W efekcie wzrostu płacy minimalnej wzrosną również dochody rozporządzalne gospodarstw domowych. W wariancie proponowanym przez MRPiPS (2.100 zł), dochody pracowników i ich rodzin wzrosną o 1.128,3 mln zł netto – argumentuje ministerstwo.

CZYTAJ: Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed... chrześcijańską organizacją!

Autorzy projektu rozporządzenia wyjaśniają, że wpływy sektora finansów publicznych zwiększą się właśnie dzięki wyższej płacy minimalnej, ponieważ wzrosną wpływy z podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusze. W opinii MRPiPS rynek pracy nie powinien odczuć negatywnych skutków podwyższenia płacy minimalnej. Aby rozporządzenie weszło w życie, musi zyskać aprobatę rządu i nie może zostać ogłoszone później niż 15 września.

Oprac. na podst. obserwatorfinansowy.pl, wprost.pl, wgospodarce.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze