Pensja minimalna nie wzrośnie? Szokująca propozycja

2020-08-11 11:22 Karolina Januszek
Nowy banknot w Polsce! Czyj wizerunek na nim zobaczymy? Jaką będzie miał wartość?
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Pod koniec lipca rząd przyjął projekt ustawy zakładający podwyżkę płacy minimalnej. Od 2021 roku ma ona wynosić 2800 złotych brutto, czyli około 2061 złotych netto oraz 18,30 złotych brutto w godzinowym trybie rozliczeniowym. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz apeluje jednak, aby wynagrodzenie minimalne zostało zamrożone na poziomie z bieżącego roku.

Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 2600 złotych brutto co daje około 1920 złotych netto, zaś stawka godzinowa to co najmniej 17 złotych brutto. Przyszłoroczna podwyżka sprawi, że płaca minimalna wzrośnie o 7,7 proc. w stosunku to obecnej sytuacji. Według Centrum Informacyjnego Rządu, podwyżka ta spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa o ok. 385,8 mln zł.

Zobacz również: Gospodarka nad Wisłą szybciej wraca do stanu sprzed epidemii niż niemiecka i włoska

Zdaniem niektórych ekspertów podwyżka pensji minimalnej może dobić przedsiębiorców, którzy zmagają się z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Jak mówi dla „Rzeczpospolitej” rzecznik MŚP, Adam Abramowicz wynagrodzenie minimalne powinno zostać zamrożone na poziomie z roku bieżącego, skoro w budżecie brak jest funduszy na dalszą pomoc przedsiębiorcom, nie powinno się zatem ich dodatkowo obciążać.

Sprawdź też: Warszawa wychodzi z pandemii? Gospodarka w coraz lepszej kondycji

Jak przyznał w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Abramowicz przygotowano pakiet zmian prawnych, które pomogą rozruszać gospodarkę, bez dodatkowego obciążania przedsiębiorców. W obecnej sytuacji uzależnienie płacy minimalnej od poziomu średniej krajowej może być trudne do zrealizowania. Rzecznik MŚP apeluje, aby wynagrodzenie minimalne było powiązane ze średnią w powiatach, a nie krajową.

Otwierają Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze