Fabryka PepsiCo chipsy Frito Lay Święte

i

Autor: gov.pl Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod fabrykę koło Środy Śląskiej

Pepsi zbuduje wielką fabrykę w Polsce. Co będą produkować?

2021-08-27 12:45

PepsiCo ma zainwestować ponad 1 mld zł w budowę kolejnego zakładu produkcji przekąsek w Polsce. Obiekt zostanie wybudowany na 30-hektarowej działce położonej w miejscowości Święte koło Środy Śląskiej na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (woj. dolnośląskie). Zakład ma stać się największym i najbardziej zrównoważonym środowiskowo obiektem koncernu w Europie. W czwartek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę zakładu produkcji przekąsek firmy PepsiCo w Europie.

Dziś odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę zakładu produkcji przekąsek firmy PepsiCo w Europie. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele polskiego rządu, w tym premier Mateusz Morawiecki, konsul generalny USA, władze regionalne i lokalne oraz Silviu Popovici, prezes PepsiCo na Europę.

– To bardzo dobra informacja dla polskich rolników, producentów i kooperantów. Cieszę się, że Polska cieszy się zaufaniem inwestorów amerykańskich – powiedział m.in. Mateusz Morawiecki.

– W Polsce inwestujemy i działamy już od 30 lat. Centralne położenie sprzyja rozwojowi naszej produkcji żywności w Europie Środkowej i Wschodniej – powiedział Silviu Popovici. Dodał, że „rozwój musi odbywać się w sposób zrównoważony – zależy nam na tym, aby nasze zakłady były najbardziej ekologicznymi obiektami nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. W Środzie Śląskiej tworzymy przyszłość produkcji żywności. Chcemy zbudować obiekt modelowy pod względem zrównoważonego rozwoju na terenie całej Europy” – podkreślił prezes PepsiCo na Europę.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

Piąty obiekt produkcyjny firmy zlokalizowany w naszym kraju ma powstać do roku 2025. Zakład zapewni dodatkowy potencjał produkcyjny w zakresie szybko zwiększającej się oferty przekąsek firmy, obejmującej smażone chipsy ziemniaczane Lay's, pieczone chipsy ziemniaczane. Nowa fabryka będzie dostarczać je zarówno na rynek polski, jak i na eksport do ponad 20 krajów, w tym m.in. Niemiec, Czech, Słowacji, a także Węgier.

Sonda
Czy zdążyłeś się już zaszczepić przeciw Covid-19?

Oprócz niskiego zużycia mediów, jak zapowiada koncern, zakład ma uzyskać pełną samowystarczalność energetyczną i wykorzystywać energię pochodzącą z własnych paneli słonecznych. Ogrzewanie, chłodzenie i woda będą wykorzystywane w obiegach zamkniętych, a dodatkowo zbierana będzie także deszczówka do zastosowań technologicznych.

Obierki ziemniaczane powstałe podczas produkcji również odgrywać będą znaczącą rolę – będą one poddawane dalszemu przetworzeniu w generatorze biomasy, dzięki czemu przyczynią się do wytworzenia dodatkowej energii dla zakładu, a następnie zostaną przetworzone na niskowęglowy nawóz, który będzie udostępniany rolnikom na potrzeby dalszej produkcji rolnej.

To koniec lodów Ekipy?! Friz może się załamać! Straci prawa do marki?

Najnowsze