Energetyka

i

Autor: Shutterstock Energetyka

PGE przejmie EDF? Przed nami jedna z największych transakcji ostatnich lat

2017-10-05 19:20

UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF Polska. Transakcja, opiewająca na 4,5 mld zł, może dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży na giełdzie większości energii produkowanej przez przejmowaną spółkę. To jedno z największych przejęć ostatnich lat zarówno w Polsce, jak i Europie.

„Wniosek o zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF Polska wpłynął do UOKiK w czerwcu 2017 r. W lipcu urząd zdecydował o przejściu postępowania do drugiej fazy. Niezbędne było przeprowadzenie badania rynku. Objęło ono największych przedsiębiorców działających w sektorze elektroenergetycznym. UOKiK poprosił również o opinię Urząd Regulacji Energetyki oraz Towarową Giełdę Energii" – czytamy w komunikacie UOKiK.

PGE będzie miał monopol na energię?
Jak informuje Urząd, analiza zgromadzonego materiału pokazała, że transakcja może ograniczyć konkurencję. Dlatego urząd wystosował do przedsiębiorcy zastrzeżenia do koncentracji. Wskazał w nich, że PGE może uzyskać pozycję dominującą na rynku produkcji i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej. To z kolei może przełożyć się na spadek obrotów przez Towarową Giełdę Energii i negatywnie wpłynąć na rynek sprzedaży detalicznej.
UOKiK argumentował, że sprzedaż poprzez TGE wpływa na ograniczanie siły największych podmiotów na rynku, np. umożliwia hurtowy zakup prądu mniejszym spółkom. Tymczasem maleje ilość energii, jakie duże przedsiębiorstwa energetyczne sprzedają na giełdzie. Przejęcie przez PGE spółki EDF Polska może spowodować dalszy spadek. W efekcie Polska Grupa Energetyczna będzie mogła sprzedawać większość prądu w ramach własnej grupy kapitałowej, co jednocześnie mogłoby utrudnić zakup jej konkurentom, którzy nie posiadają własnych źródeł wytwórczych.

Warunek do przejęcia
W odpowiedzi na zarzuty spółka wystąpiła z propozycją warunku. W jego myśl PGE będzie musiało w latach 2018–2021 sprzedawać na giełdzie całą energię wytwarzaną przez Elektrownię Rybnik. Ta ilość może zmniejszyć się jedynie w przypadku zwiększenia obowiązku sprzedaży energii przez całą grupę PGE.
Prezes UOKiK zgodził się, że realizacja propozycji przedsiębiorcy zniweluje negatywne skutki transakcji dla konkurencji.
– Wzrost siły rynkowej PGE zostanie ograniczony. Praktycznie cały prąd produkowany dotychczas przez EDF Polska, który był sprzedawany odbiorcom hurtowym, zostanie skierowany na giełdę. Żaden z przedsiębiorców zainteresowanych kupnem tej energii nie będzie dyskryminowany – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.
Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sprawdź także: Ministerstwo Energii rozpoczyna walkę z ubóstwem energetycznym

Czytaj też: PGE przestrzega przed oszustami na rynku energii

Zobacz również: Prawie miliard euro na inwestycje w energetyce i sektorze naukowo-badawczym

Źródło: UOKiK

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze