Ferie zimowe w cieniu koronawirusa

i

Autor: pixabay.com Ferie zimowe w cieniu koronawirusa

Piąta fala będzie gwoździem do trumny turystyki? Przedsiębiorcy zaniepokojeni

2022-02-01 7:59

Piąta fala zakażeń koronawirusem jest już właściwie pewna. To oczywiście spore zagrożenie dla gospodarki, szczególnie dla sektora turystycznego. Zaczyna się okres ferii zimowych, więc i wzmożonych wyjazdów. Problem w tym, że ze względu na zakażenia, wiele osób zdecydowało się spędzić wolny czas w domu. A to oznacza, że obrót w turystyce będzie znacznie poniżej oczekiwań

Turystyka straci przez piątą falę

Wielu organizatorów wyjazdów zrezygnowało z przygotowania oferty dla dzieci. W hotelach i pensjonatach nerwowo, ale goście są - czytamy we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej". DGP zauważa, że na portalach ogłoszeniowych można spotkać mnóstwo anonsów typu „odstąpię rezerwację”. "Przewidzieliśmy taką sytuację. Dlatego wycofaliśmy się z organizacji obozów zimowych dla dzieci. Niestety, nie znaleźliśmy dla nich alternatywy. To oznacza dla nas milionowe straty" – ocenia cytowany przez "DGP" prezes biura podróży Fun Club Piotr Sućko.

ZOBACZ Ogromne straty podlaskich hotelarzy. Dramatyczne dane

Ferie zimowe 2022. Tłumy na bydgoskim lodowisku Torbyd

"Mieliśmy zaplanowane pięciodniowe półkolonie taneczne. Dwa dni temu ostatecznie wycofaliśmy się z ich organizacji. Część dzieci wpisanych na listę zachorowała, część jest na kwarantannie. A część rodziców nie chciała ryzykować zapisu z powodu bezzwrotnej pierwszej raty" – usłyszała z kolei gazeta w warszawskiej Akademii Tańca Hakiel.

Słabsze obroty w turystyce

Jak donosi "DGP", na tegoroczne ferie, zgodnie z danymi resortu edukacji, branża turystyczna zaplanowała wyjazdy dla ponad 27 tys. dzieci. "To radykalnie mniej niż w przedpandemicznym 2019 r., kiedy plany dotyczyły 195 tys. osób. Teraz wiele wskazuje na to, że nawet te oszczędnie przygotowane założenia nie zostaną zrealizowane. Bo w kolejnych biurach słyszymy, że wycofały się w tym roku z zimowego wypoczynku tylko dla dzieci" - czytamy.

Sonda
Masz już jakieś plany na ferie zimowe 2022?

Rafał Rowiński z biura Sportiva powiedział "DGP", że ryzyko jest ogromne, a "cała odpowiedzialność w związku z koronawirusem spada na organizatora". "To rodzi koszty. W zamian postawiłem na wyjazdy rodzinne. Na razie, odpukać, dochodzą do skutku" – dodał. (PAP)

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze