Konkluzja na Davos: łatwiej pomnażać fortuny niż zwalczać ubóstwo
Według raportu Inequality Inc. pierwszy bilioner może pojawić się w ciągu dekady, ale ubóstwo nie zostanie wyeliminowane przez 230 lat.
Raport opublikowano w momencie, gdy liderzy biznesu i polityki spotykają się na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Tradycyjnie wykorzystuje się tę okazję, aby podkreślić przepaść między bogatymi a biednymi, która od czasu pandemii zwiększyła się.
Fortuny szefa Tesli Elona Muska, Bernarda Arnaulta - właściciela firmy LVMH zajmującej się towarami luksusowymi, założyciela Amazona Jeffa Bezosa, Larry'ego Ellisona z Oracle i guru inwestycyjnego Warrena Buffeta wzrosły realnie o 114 proc. od 2020 roku - podaje Oxfam.
Ich wspólny majątek wzrósł z 321 mld funtów do 688 mld funtów.
Szacuje się, że sam Musk posiada około 180 miliardów funtów.
60% populacji świata z mniejszym majątkiem teraz ma jeszcze mniej
Tymczasem wartość majątku 4,7 miliarda ludzi, którzy stanowią 60 proc. najbiedniejszych na świecie, spadła o 0,2 proc. - poinformował Oxfam.
"Ta stale powiększająca się przepaść między bogatymi a resztą nie jest przypadkowa ani nieunikniona" - powiedziała Aleema Shivji z Oxfam.
Czy możliwa jest dekoncentracja bogactwa?
"Rządy na całym świecie dokonują świadomych wyborów politycznych, które umożliwiają i wspierają tę zniekształconą koncentrację bogactwa, podczas gdy setki milionów ludzi żyją w ubóstwie - dodała.
"Sprawiedliwsza gospodarka jest możliwa, taka, która działa dla nas wszystkich. Potrzebna jest wspólna polityka, która zapewni sprawiedliwsze opodatkowanie i wsparcie dla wszystkich, a nie tylko dla uprzywilejowanych" - podkreśliła.