Rada Polityki Pieniężnej podjęła niespodziewaną decyzję i stopy procentowe znów zostały obniżone. Nigdy wcześniej wskaźniki nie były tak bliskie zeru. Stopy procentowe to cena, za którą banki pożyczają pieniądze z banku centralnego. Wysokość stóp procentowych ma wpływ na rynki finansowe i całą gospodarkę. Od nich zależy m.in. kurs złotego, oprocentowanie depozytów bankowych oraz kredytów. Regulowanie stóp procentowych może stymulować gospodarkę, lub hamować inflację.
Niższe stopy procentowe oznaczają zmniejszenie rat kredytów w złotówkach, a także obniżają koszty obsługi długu publicznego, co może finalnie wspomóc rozwój gospodarczy po epidemii. Niższe stopy oznaczają także, że komercyjne banki mogą taniej dostać pieniądze z banku centralnego, co może przełożyć się na obniżenie oprocentowania lokat bankowych. Sprawdziliśmy jak obecnie wygląda oferta pięciu największych banków w Polsce.
ZOBACZ TEŻ: Polscy twórcy gier nie boją się koronawirusa. W tej branży ostatnie wydarzenia to złoty okres
Oznacza to, że oprocentowanie w bankach spadło niemal do zera. Według portalu Bankier.pl, coraz więcej instytucji decyduje się na wprowadzenie opłat za trzymanie u nich oszczędności. - W efekcie – przy mizernych odsetkach i kilkuzłotowych opłatach, klient naraża swoje oszczędności na straty - czytamy w serwisie.
ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa
W jednym z wymienionych banków oprocentowanie od września wyniesie 0,01 proc. Opłata za obsługę to kolejne 1,99 zł, jeśli klient posiada u nich ROR, lub 2,99 zł jeśli nie ma takiego rachunku w tym banku. Jak pisze Bankier.pl efektem będa minimalne zyski z odsetek i koszty, które prędzej doprowadzą do strat, niż pozwolą zarobić na oszczędnościach.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.