"Super Biznes" zaprasza na kolejną ważną rozmowę zastępcy redaktora naczelnego "Super Expressu" Huberta Biskupskiego w cyklu "Pieniądze to nie wszystko". Gościem "Super Biznesu" jest ekonomistka Alicja Defratyka.
Program "Pieniądze to nie wszystko" na żywo do oglądania w każdą środę o godz. 13.00 na YouTube SE.pl i Facebooku "Super Biznesu".
"Pieniądze to nie wszystko": Oglądaj nowy odcinek
Drożyzna pustoszy portfele Polaków. Nowe dane o inflacji pokazują kolejny wzrost. Podczas gdy wartość pieniądza spada, Polaków stać na coraz mniej. Chociaż nikt nie obniża nam pensji, to w rzeczywistości stajemy się coraz biedniejsi. Według danych GUS ostatni wskaźnik inflacji wyniósł 16,1 proc. Czy czeka nas katastrofa gospodarcza? To o tłumaczy nam ekonomistka Alicja Defratyka.
- Ja uważałam, że inflacja będzie rosła. Nie zakładałam, że przekroczy 16 proc. Zakładałam, że na pewno nie spadnie. Minimalnie tylko wzrośnie - powiedziała. Zwróciła uwagę, że dodatek węglowy został zmieniony na wypłatę gotówkową. - Jest tyle różnych czynników, które zmieniają się z tygodnia na tydzień, że ekonomiści nie są w stanie wszystkiego dokładnie oszacować. Może pojawić się kolejna dopłata,. Bardzo ciężko oszacować w tym momencie, bo trzeba zakładać, że pojawi się wiele rzeczy, o których nawet nam się nie śniło - dodała.
Ekonomistka zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa związane z gospodarką światową - wojnę i ryzyko "zakręcenia kurka" z gazem przez Putina. - Dużo niewiadomych. Zakładam, że inflacja będzie w najbliższych miesiącach utrzymywała się na poziomie. Nie dojdziemy do 17 proc. Może chwilę się zatrzymamy, pod warunkiem, że zewnętrzne czynniki będą nam sprzyjały. Czyli, nie będzie zakręconego kurka, a jeśli to nastąpi to znowu te przewidywania trzeba będzie zmienić. W przyszły mroku czekają nas duże podwyżki cen energii. One znowu spowodują wzrost dynamiczny inflacji - oceniła.
Alicja Defratyka jest ekonomistką i zwolenniczką edukacji ekonomicznej i obywatelskiej . Od kilku lat rozwija projekt ciekaweliczby.pl, przez który tłumaczy różne zjawiska społeczno-ekonomiczne.