Pieniądze to nie wszystko EXTRA: Prezes PGE tłumaczy, czy grozi nam kryzys surowcowy

i

Autor: Tomasz Golla/Super Express Pieniądze to nie wszystko EXTRA: Prezes PGE tłumaczy, czy grozi nam kryzys surowcowy

Pieniądze to nie wszystko EXTRA: Prezes PGE tłumaczy, czy grozi nam kryzys surowcowy

2022-06-29 13:41

Agresja Rosji na Ukrainę stała się zagrożeniem nie tylko militarny, ale też gospodarczym. Po 24 lutego zerwane zostały łańcuchy dostaw a przyszłość energetyki stanęła pod znakiem zapytania. Czy Polsce grozi kryzys surowcowy? O tym na Kongresie 590 rozmawialiśmy z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem zarządu PGE.

Prezes Dąbrowski zwrócił uwagę, że inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do kryzysu w energetyce na skalę niespotykaną od lat 70.

- To co zrobił Putin, zakręcając kurek gazowy, a z drugiej strony Polska, która jako jedyny kraj w Europie konsekwentnie realizuje program sankcji wobec Rosji, spowodowało pewne zmiany w polskiej gospodarce. PGE jest zabezpieczeni, jeśli chodzi o dostawy węgla, bo naszym głównym dostawcą jest Polska Grupa Górnicza, której jesteśmy udziałowcem - powiedział.

Dąbrowski dodał, że PGE częściowo posiłkuje się importem, ale nie importowała węgla z Rosji.

Przypomniał, że PGE zobowiązała się do udzielenia pomocy polskim ciepłowniom, którym zapewni paliwo węglowe, tak żeby nie było luki i sytuacji kryzysowej w zimie.

- Musimy się jednak spodziewać, że ta zima będzie trudna - podkreślił.

Wyjaśnił, że dziś trzeba rozsądnie gospodarować energią. Zaznaczył, że działania rządu są jego zdaniem wystarczające, abyśmy nie odczuli problemów.

- Sytuacja może być inna niż do tej pory - dodał.

Wytłumaczył, że wojna wywołała nerwowość, jeśli chodzi o inwestycje. Zerwano łańcuchy dostaw podzespołów a PGE jest w trakcie wielu inwestycji, takich jak ciepłownia gazowa na zachodnim Pomorzu, czy elektrociepłownia na Dolnym Śląsku, która będzie zasilała połowę Wrocławia.

Sonda
Czy obawiasz się dalszego wzrostu cen węgla?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze