Pieniądze z OFE na kontach Polaków! Sejm przegłosował likwidację funduszy

2020-02-13 21:37 WSB, AG
Sejm
Autor: Piotr Molecki/East News

Składki OFE trafią w ręce Polaków! To koniec Otwartych Funduszy Emerytalnych. Sejm przyjął ustawę zakładającą likwidację OFE. Teraz zostaną zastąpione przez Indywidualne Konta Emerytalne, jednak to Polacy zdecydują, czy tam pozostaną ich pieniądze, czy trafią do ZUS. Zobacz, jak to będzie wyglądało.

To już pewne! OFE przestaje istnieć, a pieniędzmi, jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki, dysponować będą Polacy. Za przyjęciem ustawy było 232 posłów, a przeciw 219, nikt zaś nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej odrzucono też poprawki, które do ustawy o likwidacji OFE zgłosiła opozycja. 

-  My dzisiaj decydujemy, że to są prywatne pieniądze Polaków - stwierdził wiceminister rozwoju Waldemar Buda i dodał: - Już nikt nigdy po nie nie sięgnie.

Koniec OFE. Co z emeryturami?

Ustawa, na mocy której zmieni się system emerytalny: pieniądze z OFE trafią na Indywidualne Konto Emerytalne lub do ZUS sprawia, że zostanie zlikwidowany tzw. suwak bezpieczeństwa, jaki przed kilkoma laty wprowadzono przy przelewaniu środków z OFE do ZUS. Przegłosowana przez Sejm ustawa ma wejść w życie już w nadchodzące wakacje. Właśnie od czerwca do sierpnia trzeba będzie zdecydować, czy pieniądze z OFE przekazujemy na nowo powstałe IKE przekształcone z OFE czy też przekazujemy je do ZUS. Decydując się na wariant z ZUS, to do ZUS trzeba będzie złożyć deklarację w tej sprawie. Natomiast na IKE pieniądze z OFE przejdą z automatu. Powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE staną się towarzystwami funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE przekształcą się w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO).

ZOBACZ TAKŻE: Zwiększy się limit płatności kartą bez PIN-u

Jednak reforma nie będzie bez kosztowa. To, że Otwarte Fundusze Emerytalne zostaną zlikwidowane, a wszystkie oszczędności w nich zgromadzone zostaną automatycznie przekazane na indywidualne konta emerytalne, będzie wiązało się z opłatą przekształceniową na poziomie 15 proc. Jedynym sposobem na uniknięcie opłaty, będzie decyzja o przekazaniu oszczędności do ZUS.

Jak podkreślała prezes ZUS Gertruda Uścińska, urzędnicy są gotowi na wprowadzanie zmian i będą służyć radą wszystkim petentom zgłaszającym się do ZUS w sprawie przekształcenia i przyszłych emerytur. Również w ZUS dowiemy się, a raczej przypomnimy sobie, jakie OFE wybraliśmy przed kilkoma laty.

Obecnie w OFE znajduje są 154 mld zł. Szacuje się, że nawet 80 proc. członków OFE przekształci konta na IKE, a tylko 20 proc. trafi do ZUS. Jednak jaka będzie rzeczywistość, czas pokaże. Do tej pory aktywami, które miał w portfelu ZUS, zarządzał Fundusz Rezerwy Demograficznej. Po zmianie przepisów zarządzanie zostanie zlecone wyspecjalizowanemu w inwestycjach podmiotowi – towarzystwu funduszy inwestycyjnych zależnemu od Polskiego Funduszu Rozwoju.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: SZOK! Biedronka obniża ceny dla PiS?

- Dajemy ustawową gwarancję własności środków, które trafią do IKE. Każdy z nas ma wybór i decyduje sam, czy wybiera IKE czy przekazuje środki do ZUS – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. Co bardzo ważne, środki zgromadzone na IKE, będą własnością oszczędzającego i będą mogły być dziedziczone. Po osiągnięciu wieku emerytalnego będą wypłacone w całości, już bez podatku.

A co z osobami, które wcześniej zadbały o swoje emerytury i już założyły Indywidualne Konto Emerytalne? Obecnie jest około 900 tys. takich kont. Jeśli przepisy wejdą w życie, to te osoby przez dwa lata będą miały dwa indywidualne konta emerytalne (to już istniejące i to przekształcone z OFE). Oczywiście, stanie się tak, jeśli nie wybiorą opcji z ZUS-em. Po dwóch latach z dwóch kont emerytalnych powstanie jedno IKE.

Najnowsze