Zwiększy się limit płatności kartą bez PIN-u. Wystarczy na duże zakupy?

2020-02-13 15:50
Płatność kartą w kościele! Na tacę bez gotówki
Autor: freeimages.com/photographer/emsago-34318 Karta płatnicza

Szybkie płatności zbliżeniowe to sposób na błyskawiczne zakupy. Obecnie standardowo PIN-u nie musimy wbijać w transakcjach do 50 złotych. Niebawem kwota ta może się podwoić. Konkretne propozycje przedstawiła VISA.

Coraz więcej Polaków używa kart płatniczych do płatności zbliżeniowych. Teraz nie trzeba wbijać PIN-u przy płatnościach rzędu 50 zł. Obowiązujący limit płatności zbliżeniowych bez PIN został ustalony w 2007 roku. Według informacji, do których dotarł Money.pl już od 17 lipca 2020 roku użytkownicy kart VISA będą mogli korzystać z zbliżeniowych transakcji bez PIN przy zakupach do stu złotych. Zmiany dotkną większości Polaków używających kart, ponieważ VISA kontroluje ponad połowę rynku.

ZOBACZ TAKŻE: Możliwość płacenia kartą bezpośrednio przy odbiorze zamówienia w domu

Zgodę na podniesienie limitu w ubiegłym roku wydał Narodowy Bank Polski. Od tamtej pory prowadzono negocjacje z bankami i firmami obsługującymi terminale.

- 17 lipca 2020 roku obowiązujący w Polsce limit dla transakcji zbliżeniowych Visa bez podawania PIN-u, który wynosi obecnie 50 zł, zostanie podniesiony do wysokości 100 zł - podało biuro prasowe VISA.

Ustalony ponad dekadę temu, obowiązujący w Polsce limit 50 zł płatności jest jednym z najniższych w Europie. Wyższe kwoty minimalne są m.in. w Wielkiej Brytanii – 30 funtów (ok. 145 zł), we Francji i Irlandii – 30 euro (ok. 130 zł), ale też np. na Litwie – 25 euro (ok. 105 zł), w Rumunii czy na Słowacji – 20 euro (ok. 85 zł).