Projekt przewiduje, że kwota wolna od podatku pozostanie na dotychczasowym poziomie 3091 złotych, który obowiązuje od 2009 roku.
Autorzy projektu wskazali w uzasadnieniu, że "z uwagi na zapowiedziane przez Panią Premier w exposé podwyższenie kwoty wolnej do 8.000 zł i trwające prace nad reformą systemu podatkowego w zakresie jednolitego podatku, w ramach której planowana jest realizacja tej zapowiedzi i której wejście w życie planuje się od 1 stycznia 2018 r., zasadne jest zachowanie dotychczasowych zasad opodatkowania również w roku 2017".
Zobacz również: Polacy mają najniższą kwotę wolną od podatku w UE. Nie licząc polityków [INFOGRAFIKA]
W październiku ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku, "w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej". TK w sentencji wskazał ponadto, że przepis w zakresie wskazanym w orzeczeniu traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r.
W projekcie zapisano, że ustawa wchodzi w życie z dniem 30 listopada 2016 roku.
Rząd Beaty Szydło planuje podnieść kwotę wolną od podatku w ramach wielkiej reformy podatkowej (wprowadzenie jednolitej daniny zamiast PIT i składek ZUS/NFZ), która ma obowiązywać od 2018 r.
Polska posiada najniższy poziom dochodu bez podatku w całej Unii Europejskiej. W kampanii wyborczej PiS obiecywał szybkie podniesienie tego pułapu do 8 tys. zł. Na poniższym wideo widać fragment debaty prezydenckiej, w której kandydat PiS do Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda, zapowiada że nowa ustawa w tym zakresie zacznie obowiązywać już... od 1 stycznia 2016 roku.
Skandalicznie niska kwota wolna - kolejny rok bez zmian. Za to akcyzę na Lamborghini Aventador PiS obniży o ćwierć miliona złotych...
— Adrian Zandberg (@ZandbergRAZEM) 2 listopada 2016