Zwolnienie lekarskie

i

Autor: Photos.com Nowe uprawnienia ZUS. Zapytają twojego sąsiada, co robisz na L4!

PiS ograniczy zasiłki chorobowe? L4 tylko kilka razy do roku i pieniądze z opóźnieniem

2019-11-20 13:45

Wszystko wskazuje,że czekają nas ogromnie zmiany w zasadach prawa do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego. Osoby nowo zatrudnione na etacie będą musiały czekać na prawo do tychże zasiłków aż 90 dni od podpisania umowy. Zmiany mogą dotknąć także zasiłki chorobowe, czyli tzw. L4, rząd chce aby prawa do nowego okresu zasiłkowego następowały tylko w przypadku, gdy do ponownego zachorowania dojdzie po upływie 90 dni od zakończenia poprzedniej niezdolności do pracy. W praktyce może to oznaczać, że pracownicy będą mogli chorować jedynie raz na kwartał.

Według odpowiedzi wiceministra finansów Leszka Skiby na interpelację poselską Joanny Muchy z Platformy Obywatelskiej pierwsza z planowanych zmian dotyczy zasad nabywania prawa do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego. Nowo zatrudnienie pracownicy na etacie będą musieli na nie czekać o 90 dni od początku trwania umowy( obecnie jest to 30 dni). Dla ubezpieczonych dobrowolnie okres ten ma wynosić aż 180 dni. Jak podaje serwis prawo.pl nowe przepisy mają ukrócić nadużycia do jakich dochodzi w tym zakresie.

Zobacz również: Trzynastka dla emerytów z funduszu dla niepełnosprawnych przegłosowana w Sejmie

Bardziej kontrowersyjnym rozwiązaniem wydaje się pomysł, wedle którego pracownik nabywałby prawo do nowego okresu zasiłku chorobowego jedynie w momencie gdy od poprzedniego L4 minęły minimum 3 miesiące. Przepisy te mają obowiązywać zarówno w przypadku czy ponowne zachorowanie spowodowane jest tą samą, czy inną przyczyną niezdolności do pracy. Oznacza to, że jeżeli pracownik pójdzie na zwolnienie z powodu grypy w styczniu to na następne L4 będzie mógł się wybrać dopiero w kwietniu. Jak powiedział dla „Rzeczpospolitej” Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP w takim przypadku należałoby się zastanowić zmniejszenie składek na ubezpieczenie chorobowe. Nie wiadomo również czy proponowane rozwiązanie są zgodne z konstytucją.

Sprawdź także: 500 plus, pobicia, napady. Tragedia w MOPS. Pracownicy mają dość

- W analizowanej odpowiedzi na interpelację warto zwrócić uwagę na jedną z proponowanych zmian legislacyjnych w zakresie ochrony pracowników i ich prawie do świadczenia na wypadek choroby. Jeżeli dobrze rozumiem intencje ministra Skiby, to rząd planuje zmianę która będzie wprost niezgodna z art. 67 ust. 1 Konstytucji. "Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa" – wskazuje dla serwisu prawo.pl Oskar Sobolewski, prawnik z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, ekspert Instytutu Emerytalnego

Zawał i co dalej. SPRAWDŹ!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze