Pieniądze na wiejską zabawę
Można dostać 10 tys. zł na organizację wiejskiej potańcówki. Pieniądze przyznaje Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie. "Instytut uznaje ogromną wartość muzyki i tańca polskiej wsi jako części dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Poprzez ogłoszony program Potańcówki Wiejskie, Instytut zamierza wzmacniać i upowszechniać ideę organizowania spotkań społeczności, dla których osią jest kultura ludowa pochodzenia lokalnego. W ten sposób Instytut chce pokazać, szczególnie młodemu pokoleniu, wartość rodzimych tradycji oraz ponadczasowość jej elementów. Celem Programu Potańcówki Wiejskie jest również wspieranie artystów i wykonawców w kultywowaniu muzyki tradycyjnej polskiej wsi" - czytamy na zachętę w ogłoszeniu.
Ale do konkretów. Są pieniądze na organizację potańcówek na obszarach wiejskich. W ramach programu możliwe jest dofinansowanie na poziomie 100 proc. z maksymalną kwotą dofinansowania rzędu 10 tys. zł. Instytut podkreśla, że przy realizacji zadania rekomendowane jest podkreślenie roli lokalnej gwary oraz strojów ludowych. Nabór wniosków startuje 22 maja i będzie on trwał do 16 czerwca. Zaś okres organizacji potańcówek to sierpień – październik 2023 r.
Kto może dostać pieniądze na potańcówkę
Podmiotami, które mogą ubiegać się o dofinansowanie są: koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne, organizacje pozarządowe (inne niż wymienione powyżej), samorządowe instytucje kultury.
Narodowy Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi został powołany z inicjatywy premier Beaty Szydło i Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 roku.