Kłótnia kierowcy z rowerzystą

i

Autor: Shutterstock Kłótnia kierowcy z rowerzystą

PiS wypowiada wojnę piratom drogowym. Tak zmienią się polskie drogi

2021-02-23 12:43

Chcemy, żeby polskie drogi były jak najbardziej komfortowe i bezpieczne. Temu poświęcony jest Program Bezpiecznych Dróg, który odnosi się do przebudowy skrzyżowań, budowy dróg krajowych, oświetleń i doświetleń - poinformowano na rządowej konferencji. Na polskich drogach giną piesi i rowerzyści. Władza chce zmniejszyć liczbę wypadków i zapewnić bezpieczeństwo na ulicy.

Co się dzieje na polskich drogach, wie każdy kto regularnie próbuje jeździć po nich rowerem. Prawie 50% tragicznych wypadków to wypadki z udziałem osób niechronionych: pieszych, rowerzystów, osób poruszających się na hulajnogach czy rolkach. Władza mówi DOŚĆ! Program Bezpiecznych Dróg zakłada zmianę infrastruktury tak, żeby w końcu było bezpiecznie. Rząd chce przebudować skrzyżowania, postawić nowe drogi krajowe i doświetlić skrzyżowania.

ZOBACZ TEŻ: Rząd w nocy wprowadził nowe obostrzenia. Polacy w szoku!

- Budujemy obwodnice, budujemy autostrady, drogi szybkiego ruchu, ale też przebudowa w wielu miejscach naszej Ojczyzny dróg krajowych, i nie tylko, objęta będzie szczególnym priorytetem rządu w najbliższych 2-3 latach - oświadczył Morawiecki.

Jak dodał, jest przekonany, że program doprowadzi do zmniejszenia liczby wypadków. - Będziemy oświetlali i doświetlali przejścia drogowe, oddzielali ruch pieszych od pojazdów, poprawiali widoczność na skrzyżowaniach i redukowali liczbę punktów kolizyjnych - tłumaczył Morawiecki.

Podczas konferencji zaapelowano o bezpieczną jazdę i rozwagę na jezdni, ponieważ nawet najbardziej restrykcyjne prawo nie ma wpływu na drogę hamowania. Z analizy GDDKiA wynika, że aby zapewnić infrastrukturę bezpieczną dla użytkowników ruchu drogowego, należy poprawić stan 8250 km dróg krajowych, czyli 38,2 proc. istniejących. Limit kosztów programu to 10,5 mld zł, przy założeniu jego realizacji w okresie 11 lat. Następnie zmniejszono kwotę do 2,5 mld zł, dostosowując limit finansowy do dostępnych środków budżetu państwa.

Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych:

  • doświetlenie
  • oznakowanie
  • azyle dla pieszych
  • pierwszeństwo pieszych na przejściach

Innym punktem jest budowa chodników, ścieżek pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, zatok autobusowych, przebudowa skrzyżowań, budowa lewoskrętów, kładek dla pieszych, likwidacja punktów kolizyjnych na jezdniach.

Wybrane zadania:

  • likwidacja punktów kolizyjnych
  • strefy bezpieczeństwa w otoczeniu jezdni
  • zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu
  • uporządkowanie warunków parkowania wzdłuż dróg
Tir zmiażdżył Marka i jego 10-letniego syna. Wypadek Strzelce Małe.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze