PIT 2018
W dobie cyfryzacji administracji publicznej najłatwiejszym sposobem na rozliczenie z fiskusem jest złożenie deklaracji online. Formularz zeznania podatkowego można wypełnić samodzielnie, np. korzystając z rządowego programu e-pity. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest wypełnienie wniosku o sporządzenie zeznania PIT-WZ. Wystarczy dostarczyć urzędnikom potrzebne dokumenty, a wypełnią formularz za nas i odeślą go jedynie do potwierdzenia.
Zobacz: Rozliczysz PIT w galerii handlowej. Sprawdź, gdzie i kiedy [ADRESY]
Po złożeniu PIT-a za ubiegły rok, możemy sprawdzić, jaki zwrot podatku nam przysługuje i kiedy się go spodziewać. Aby dowiedzieć się, kiedy środki powinny wpłynąć na konto czy czekać na odbiór, wejdź na rządowy portal finanse.mf.gov.pl i postępuj zgodnie z instrukcją.
1. Otwórz stronę pod adresem finanse.mf.gov.pl
2. Kliknij w buton Portal Podatkowy (w prawym górnym rogu)
3. Kliknij w buton e-Deklaracje
4. W czarnej kolumnie po lewej stronie wybierz przycisk Wyszukiwarki
5. Kliknij w buton Zwrot nadpłaty PIT
Żeby uzyskać informacje o przysługującym zwrocie nadpłaty, należy podać następujące dane:
- numer identyfikacyjny PESEL lub NIP
- kwotę przychodu za 2017 rok wykazaną w zeznaniu podatkowym za 2017 rok
Gdzie znajduje się kwota przychodu?
Kwotę przychodu można odczytać z formularza PIT. W zależności od rodzaju dokumentu, jest ona podana w różnych miejscach:
PIT-28(19, 20) – pozycja 45
PIT-36(23, 24, 25) – poz. 90, 141
PIT-36L(12, 13,14) – poz. 13, 18
PIT-37(23, 24) – poz. 64, 95
Po otwarciu sekcji Zwrot nadpłaty PIT, zjedź skrollem w dół, wybierz odpowiednią izbę administracji skarbowej oraz urząd skarbowy, a następnie wprowadź PESEL lub NIP oraz kwotę przychodu za ubiegły rok.
Polecamy: Rozliczamy PIT - wszystko, co musisz wiedzieć
Jeżeli złożysz zeznanie podatkowe w ostatniej chwili, termin zwrotu podatku się wydłuży. Może też nie być znany na krótko wysłaniu deklaracji podatkowej. Jeśli rozliczenie miało miejsce w marcu, szacowany czas oczekiwania na zwrot wyniesie 40 dni, jeżeli w kwietniu – czas oczekiwania na zwrot podatku może przekroczyć nawet 52 dni. Jest on jednak uzależniony od zasobów ludzkich urzędu, z którym się rozliczasz.
Jak sprawdzić, czy przysługuje zwrot podatku?
Jeżeli masz wątpliwości, czy zwrot podatku w ogóle ci się należy, zwróć uwagę na rubrykę G-129 na formularzu PIT-37. Właśnie tam znajdziesz informację o zwrocie. Po wypełnieniu deklaracji podatkowej, otrzymasz ją również w podsumowaniu.
Oprac. na podst. finanse.mf.gov.pl, dobreprogramy.pl