PIT za 2019 rok. Wszystko co trzeba wiedzieć o tegorocznym rozliczeniu podatkowym [PORADNIK]

2020-02-17 13:32
PIT. Gdzie rozliczyć? Kiedy zwrot?
Autor: Steve Buissinne/cc0/pixabay Mija termin rozliczenia z fiskusem. Czy rząd przedłuży termin składania deklaracji?

15 lutego rozpoczął się czas rozliczeń z fiskusem. Dzięki platformie "Twój e-PIT" możemy rozliczyć się przez internet, to bardzo prosty i wygodny sposób. PIT-y za 2019 rok będzie można składać do 30 kwietnia 2020 roku. Podpowiadamy krok po kroku, jak się rozliczyć ze skarbówką.

Rozliczenia PIT za 2019 rok ruszyły. Ministerstwo finansów poinformowało, że od 15 lutego br. rozpoczęło kolejną akcję rozliczeniową PIT. Podobnie jak w poprzednich latach - obejmuje cały kraj i potrwa do 30 kwietnia br. Resort podkreślił, że przygotował wiele ułatwień, które pomogą złożyć roczny PIT. Do usługi "Twój e-PIT" wprowadzono możliwość rozliczania PIT-28 i PIT-36. Aby odliczyć "zerowy PIT" dla młodego pracownika potrzebny jest wpis jego pracodawcy w rozliczeniu PIT-11. Podatek za wynajem mieszkania oraz ulgę za dziecko można rozliczyć w programie "Twój e-PIT".

ZOBACZ TEŻ: Wirtualne kasy to zagrożenie! „Nie są w należyty sposób zabezpieczone”

Do kiedy należy złożyć deklaracje podatkowe?

Pracodawcy musieli do końca stycznia przekazać do urzędów PIT-11. Ten sam dokument muszą dostarczyć swoim pracownikom do końca lutego. Okres rozliczeń PIT rozpoczął się 15 lutego. Płatnicy mają czas na złożenie deklaracji podatkowych do urzędu do 30 kwietna. Wyjątkiem jest PIT-28, który trzeba rozliczyć do 2 marca 2020 r.

PIT 2020. Gdzie można złożyć deklarację?

W tym roku płatnicy mogą skorzystać z platformy "Twój e-PIT", aby zweryfikować i potwierdzić dane w systemie. Za pośrednictwem tej platformy można rozliczyć się z urzędem skarbowym oraz uzupełnić brakujące informacje i dołączyć formularze dotyczące ulg podatkowych. Osoby, które skorzystają z rozwiązania elektronicznego na zwrot podatku będą czekać maksymalnie 45 dni. Zeznanie w ramach usługi Twój e-PIT za 2019 r. znajdziemy na stronie podatki.gov.pl, w zakładce "Twój e-PIT".

Kto może skorzystać?

  • wszyscy, którzy korzystają z Profilu Zaufanego,
  • osoby, które posiadają zeszłoroczną deklarację.

PIT można też złożyć w tradycyjnej, papierowej formie w urzędzie skarbowym albo wysłać druk pocztą. Można przesłać go także przez internet. Urzędy mają 45 dni na zwrot nadpłat. Co ważne, deklaracje przesłane przed terminem 15 lutego będą uznane za złożone od 15 lutego. Oznacza to, że nawet jeśli podatnik złoży swój PIT wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty będzie liczony od 15 lutego.

Dla kogo "Twój e-PIT"?

Z rozliczenia PIT-u przez skarbówkę można skorzystać: indywidualnie, ze współmałżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci. W 2020 r. z usługi mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na formularzu PIT-37 lub PIT-38 (z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych). Usługa jest dostępna też dla osób rozliczających się na formularzach PIT-28 lub PIT-36, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale składają też zeznania podatkowe z uwagi na przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą. 

Zwrot podatku. Kto może nie dostać?

W niektórych przypadkach Polacy mogą liczyć na zwrot podatku z urzędu skarbowego, czyli wypłatę pieniędzy z tytułu pobrania wyższych zaliczek, niż to wynika z obowiązku, pobrania podatków niezależnych lub gdy podatnikowi przysługują ulgi, np. na dzieci czy za internet.

Pieniądze skarbówka wysłać może na dwa sposoby – bezpośrednio na nasze konto bankowe, jeśli w formularzu NIP-7, ZAP-3, CEIDG-1 podaliśmy numer konta bankowego, albo w formie gotówkowej przekazem za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Kiedy możemy nie dostać zwrotu podatku? Jeśli nasza nadpłata nie jest wyższa niż 8,70 zł, skarbówka nie zwróci nam tej kwoty. Pieniądze jednak nie przepadają - zostaną zaliczone na poczet obecnych lub przyszłych zaległości podatkowych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze