Kalkulator, rachunki

i

Autor: pixabay.com Jak podaje "DGP", wbrew deklaracjom resortu finansów płatnicy nie unikną biurokracji

PIT za 2021 rok. Emerycie, zobacz, co ostatni raz odliczysz od podatku

2022-03-09 12:24

Wydatki poniesione przez niepełnosprawnego podatnika w 2021 r. na zakup sprzętu rehabilitacyjnego m.in. aparatów słuchowych, czy baterii do aparatów mogą być odliczone od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym PIT za 2021 rok. To samo dotyczy leków, przy czym wszystko wskazuje na to, że będziemy je mogli odliczyć po raz ostatni.

Wszystko wskazuje, że to ostatni rok rozliczania ulgi na leki w deklaracji PIT, a to za sprawą nowych przepisów Polskiego Ładu. Każdego roku w sezonie rocznych rozliczeń podatku PIT osoby niepełnosprawne, które poniosły wydatki na zakupów np. leków, mogły je odliczyć w swojej deklaracji PIT. Najistotniejszą zmianą wprowadzoną Polskim Ładem jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku.

Zmiana spowoduje, że większość emerytów zostanie zwolniona z podatku PIT. W konsekwencji brak zapłaconego podatku PIT bezpośrednio przełoży się na uniemożliwienie skorzystania z odliczenia licznych ulg w deklaracji PIT. 

None

Ulga na leki

Ulgę na leki należy rozliczyć we właściwej podatnikowi rocznej deklaracji PIT, np. deklaracja PIT-37 lub PIT-36. Ulgę na leki wykazuje się w załączniku PIT/O. 

Leki zakupione bez recepty np. suplementy diety, leki ogólne niezwiązane z niepełnosprawnością przepisane przez lekarza rodzinnego nie podlegają odliczeniu. Podstawę odliczenia stanowią wyłącznie wydatki poniesione na zakup leków przepisanych osobie niepełnosprawnej przez lekarza specjalistę do stosowania ciągłego bądź czasowego.

Sonda
Czy Ukraina powinna wejść do NATO?
Najnowsze