Polskie pieniądze

i

Autor: Shutterstock

PKB cały czas na rekordowo wysokim poziomie

2018-08-17 14:22

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny że PKB niewyrównany sezonowo w II kwartale 2018 roku wzrósł realnie o 5,1 proc. rok do roku, wobec wzrostu 5,2 proc. w I kwartale, oraz wobec 4 proc. w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów dane te są potwierdzeniem dobrej kondycji polskiej gospodarki.

Na tle Europy wyróżniamy się ekspresowym tempem rozwoju gospodarczego przy umiarkowanej inflacji. Jak powiedział cytowany przez PAP, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula Marian Szołucha nie widać zagrożeń, które mogłyby spowolnić dalszy wzrost Produktu Krajowego Brutto. Nawet coraz większe problemy pracodawców w pozyskiwaniu pracowników nie przekładają się negatywnie na wyniki gospodarcze kraju. W tym obszarze ratuje nas przede wszystkim imigracja z Ukrainy, a także uruchamiane programy zachęcające do powrotu polskich naukowców.

Jeszcze w marcu wielu ekspertów uważało, że utrzymanie wzrostu PKB na poziomie 5 proc. będzie niezwykle trudne. Obawiano się szczególnie spowolnienia w strefie euro. Jak się jednak okazało polska gospodarka świetnie poradziła sobie ze spowolnieniem w Europie, które na szczęście nie przerodziło się w większy kryzys.

Jak powiedział nam Piotr Bujak analityk PKO BP warto podkreślić, że mocny wzrost gospodarczy przekroczył nasze naturalne możliwości, które były szacowane na około 3-3,5 proc. wzrost. Rozwijamy się najszybciej w Europie co jest wynikiem zaskakująco dobrym i pokazuje to naszą siłę gospodarczą

Główny motorem napędowym polskiej gospodarki jest przede wszystkim dobra sytuacja na rynku pracy i niskie bezrobocie. Również rządowy plan gospodarczy przygotowany przez premiera Morawieckiego w 2016 roku czyli Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju pozwala naszej gospodarce na coraz lepsze wyniki. Wśród celów jakie zakłada program jest przede wszystkim zmniejszenie ubóstwa i podniesienie pensji minimalnej do średnich europejskich, a także zwiększenie innowacyjności polskich przedsiębiorstw, wzrost eksportu towarów zaawansowanych technologicznie oraz zwiększenie ściągalności podatków i ich uszczelnienie.

- Wzrost gospodarczy pokazuje naszą siłę. Ważniejsze od samego wzrostu PKB jest fakt, że nasza gospodarka jest zrównoważona, co jest dużym problemem między innymi w Turcji. Był to właśnie jeden z celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W Polsce widać ograniczenie nierówności i jest to tak naprawdę pierwszy boom gospodarczy w naszym kraju od czasów transformacji ustrojowej gdy wzrostowi PKB towarzyszy także ograniczenie nierówności. Gospodarka rośnie najszybciej w regionie pozostając przy tym mocno zrównoważona – mówi Bujak.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze