Daniel Obajtek

i

Autor: MARCIN GADOMSKI / SUPER EXPRESS Daniel Obajtek

Orlen-Lotos

PKN Orlen podpisał umowę z Aramco Overseas Company

2022-11-30 13:22

PKN Orlen podpisał umowy z Aramco Overseas Company dotyczące finalizacji środków zaradczych wynikających z warunkowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia przez Orlen kontroli nad Lotosem - poinformował w środę Orlen w komunikacie.

Umowa PKN Orlen z Aramco Overseas Company

W środę 30 listopada 2022 roku PKN Orlen poinformował, że "w celu wdrożenia środków zaradczych w obszarze rynku produkcji paliw oraz rynku hurtowej sprzedaży paliw określonych w decyzji Komisji Europejskiej z dnia 14 lipca 2020 roku wyrażającej warunkową zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Spółkę kontroli nad Grupą Lotos (...) w dniu 30 listopada 2022 roku spółka podpisała z Aramco Overseas Company B.V. (...) przyrzeczoną umowę sprzedaży na rzecz Aramco 100 proc. udziałów w Lotos SPV 1 Sp. z o.o.".

"W ramach transakcji, ogłoszonej już w styczniu 2022 r., PKN Orlen utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce" - podał PKN Orlen w komunikacie.

Natomiast prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zauważył, że zamknięcie transakcji z Aramco ma strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia dostaw surowca nie tylko do Polski, ale całego regionu.

"Zbudowaliśmy największą grupę w Europie Środkowej, silną biznesowo w kilku różnych obszarach, co gwarantuje dalszy dynamiczny rozwój bieżącej działalności, ale też skuteczne wejście w nowe linie biznesowe. Oznacza to dla nas nowe możliwości wzrostu, które umożliwią dalszy rozwój w perspektywicznych obszarach, w tym produktach zapewniających wysoką marżę" – podkreślił Obajtek w komunikacie.

Jak zaznaczono, inwestycje w Polsce to znaczący krok milowy dla Aramco na drodze do realizacji długoterminowej strategii wzrostu mocy w obszarze zintegrowanych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz wsparcie w dywersyfikacji portfolio produktów w całym łańcuchu przetwarzania węglowodorów. Transakcja ma również na celu zapewnienie solidnych podstaw do dalszego rozwoju biznesu oraz wdrożenia strategii Aramco w zakresie zwiększania ich zdolności liquids-to-chemicals do 4 mln baryłek dziennie - dodano.

Kluczowa umowa

"Zawarte transakcje cementują obecność Aramco na kluczowym rynku europejskim i zapewniają wyjątkową okazję do rozwoju nowych strumieni biznesowych liquid-to-chemicals, z zamiarem wzmocnienia naszej globalnej obecności w segmencie downstream i wsparcia dywersyfikacji naszego portfolio. Równocześnie dążymy do dalszego rozwoju naszego portfolio produktowego w ramach realizowanej obecnie przez nas strategii transformacji w segmencie downstream" - powiedział Mohammed Y. Al Qahtani z Aramco, cytowany w komunikacie.

W informacji zaznaczono, że PKN Orlen i Aramco realizują również umowę, w ramach której Aramco dostarczy surowiec pokrywający ok. 45 proc. zapotrzebowania Grupy Orlen na ropę naftową. Ponadto PKN Orlen, Aramco oraz SABIC podpisały porozumienie o współpracy dotyczące przygotowania studium wykonalności i analiz technicznych dla potencjalnego wspólnego projektu petrochemicznego w Gdańsku.

Sonda
Czy ze względu na drogie paliwo przesiadłeś się do komunikacji miejskiej?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany