Daniel Obajtek Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2022

i

Autor: Tomasz Golla / Super Express Daniel Obajtek "Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2022"

Energetyka

PKN Orlen zainteresowany niemiecką rafinerią. Co na to koncern?

2022-09-16 17:24

Reuters dzisiaj (16.09) informuje, że PKN Orlen zainteresowany jest przejęciem pakietu kontrolnego w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt. Agencja powołała się przy tym na źródła znające sprawę. Rafineria w Schwedt jest czwartym największym tego typu zakładem w Niemczech. Położona w głębi lądu rafineria przerabia wyłącznie ropę z Rosji dostarczaną ropociągiem Przyjaźń. Co na to PKN Orlen?

Niemcy chcą wyeliminować całkowicie rosyjski import ropy

"PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem kontrolnego udziału w rafinerii PCK Schwedt, który Niemcy przekazali pod nadzór powierniczy, efektywnie pozbawiając kontroli rosyjski Rosnieft, poinformowały Reutersa źródła w Berlinie i Warszawie. Warszawa informowała wcześniej w tym roku, że pozbawienie Rosjan własności rafinerii jest warunkiem potencjalnego zaopatrywania rafinerii w dostarczaną drogą morską ropę przez terminal w Gdańsku i polskie rurociągi, w celu zastąpienia ropy rosyjskiej" - napisał Reuters.

Rząd Niemiec przejął kontrolę nad niemieckim oddziałem rosyjskiej firmy paliwowej Rosnieft i powierzył go w zarząd Federalnej Agencji ds. Sieci - przekazało w piątek (16.09) ministerstwo gospodarki w Berlinie. Rosnieft był większościowym udziałowcem rafinerii PCK Schwedt na północy Niemiec i kontroluje 12 proc. przemysłu rafineryjnego w tym kraju.

Forum w Karpaczu 2022: Daniel Obajtek

-PKN Orlen nie komentuje informacji medialnych - odpowiedziało na zapytanie PAP biuro prasowe koncernu. W stanowisku Orlenu podkreślono, że "o planowanych czy realizowanych projektach i inwestycjach" spółka "informuje za pomocą oficjalnych kanałów komunikacji w momencie podjęcia stosownych decyzji". Jednocześnie informujemy, że na bieżąco obserwujemy sytuację w regionie - zaznaczył koncern.

Polska i Niemcy wspólnie rezygnują z ropociągu Przyjaźń

Jak informuje Reuters, Shell, który posiada 37,5 proc. udziałów w Schwedt, od jakiegoś czasu chce go sprzedać. Shell powiedział w piątek (16.09), że „nie miał wpływu” na niemiecki ruch w celu przejęcia kontroli nad rafinerią. 

Rafineria w Schwedt jest czwartym największym tego typu zakładem w Niemczech. Położona w głębi lądu rafineria przerabia wyłącznie ropę z Rosji dostarczaną ropociągiem Przyjaźń. Polska i Niemcy wspólnie zadeklarowały, że zrezygnują z dostaw Ropociągiem Przyjaźń jeszcze w 2022 r. UE wprowadziła embargo na import ropy z Rosji drogą morską.

Według Reutersa z 36 mln ton rocznej przepustowości Naftoportu Gdańsk około 9 mln ton zostaje do dyspozycji. Wolumen ten mógłby trafiać do Rafinerii Schwedt.  Zdolności przerobowe zakładu w Schwedt to ok. 12 mln ton surowca rocznie. Dla porównania rafineria w Płocku może przetwarzać ok. 16 mln ton ropy, a w Gdańsku ok. 10,5 mln ton ropy rocznie.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.-podaje ISBNews.

Sonda
Czy sankcje pomogą zatrzymać działania W. Putina?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze