Daniel Obajtek Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2022

i

Autor: Tomasz Golla / Super Express Daniel Obajtek "Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2022"

Energetyka

PKN Orlen zainteresowany niemiecką rafinerią. Co na to koncern?

2022-09-16 17:24

Reuters dzisiaj (16.09) informuje, że PKN Orlen zainteresowany jest przejęciem pakietu kontrolnego w niemieckiej rafinerii PCK Schwedt. Agencja powołała się przy tym na źródła znające sprawę. Rafineria w Schwedt jest czwartym największym tego typu zakładem w Niemczech. Położona w głębi lądu rafineria przerabia wyłącznie ropę z Rosji dostarczaną ropociągiem Przyjaźń. Co na to PKN Orlen?

Niemcy chcą wyeliminować całkowicie rosyjski import ropy

"PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem kontrolnego udziału w rafinerii PCK Schwedt, który Niemcy przekazali pod nadzór powierniczy, efektywnie pozbawiając kontroli rosyjski Rosnieft, poinformowały Reutersa źródła w Berlinie i Warszawie. Warszawa informowała wcześniej w tym roku, że pozbawienie Rosjan własności rafinerii jest warunkiem potencjalnego zaopatrywania rafinerii w dostarczaną drogą morską ropę przez terminal w Gdańsku i polskie rurociągi, w celu zastąpienia ropy rosyjskiej" - napisał Reuters.

Rząd Niemiec przejął kontrolę nad niemieckim oddziałem rosyjskiej firmy paliwowej Rosnieft i powierzył go w zarząd Federalnej Agencji ds. Sieci - przekazało w piątek (16.09) ministerstwo gospodarki w Berlinie. Rosnieft był większościowym udziałowcem rafinerii PCK Schwedt na północy Niemiec i kontroluje 12 proc. przemysłu rafineryjnego w tym kraju.

Forum w Karpaczu 2022: Daniel Obajtek

-PKN Orlen nie komentuje informacji medialnych - odpowiedziało na zapytanie PAP biuro prasowe koncernu. W stanowisku Orlenu podkreślono, że "o planowanych czy realizowanych projektach i inwestycjach" spółka "informuje za pomocą oficjalnych kanałów komunikacji w momencie podjęcia stosownych decyzji". Jednocześnie informujemy, że na bieżąco obserwujemy sytuację w regionie - zaznaczył koncern.

Polska i Niemcy wspólnie rezygnują z ropociągu Przyjaźń

Jak informuje Reuters, Shell, który posiada 37,5 proc. udziałów w Schwedt, od jakiegoś czasu chce go sprzedać. Shell powiedział w piątek (16.09), że „nie miał wpływu” na niemiecki ruch w celu przejęcia kontroli nad rafinerią. 

Rafineria w Schwedt jest czwartym największym tego typu zakładem w Niemczech. Położona w głębi lądu rafineria przerabia wyłącznie ropę z Rosji dostarczaną ropociągiem Przyjaźń. Polska i Niemcy wspólnie zadeklarowały, że zrezygnują z dostaw Ropociągiem Przyjaźń jeszcze w 2022 r. UE wprowadziła embargo na import ropy z Rosji drogą morską.

Według Reutersa z 36 mln ton rocznej przepustowości Naftoportu Gdańsk około 9 mln ton zostaje do dyspozycji. Wolumen ten mógłby trafiać do Rafinerii Schwedt.  Zdolności przerobowe zakładu w Schwedt to ok. 12 mln ton surowca rocznie. Dla porównania rafineria w Płocku może przetwarzać ok. 16 mln ton ropy, a w Gdańsku ok. 10,5 mln ton ropy rocznie.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.-podaje ISBNews.

Sonda
Czy sankcje pomogą zatrzymać działania W. Putina?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze