PKO BP najcenniejszą polską firmą

2019-01-03 11:30 KaJa
PKO BP
Autor: Shutterstock

To był wyjątkowo udany rok dla banku PKO BP. Nie tylko jako jedyna krajowa spółka wszedł on w skład indeksu dużych spółek rynków rozwiniętych FTSE Russel, ale także jego wartość rynkowa wyniosła blisko 50 miliardów złotych. Wynik ten sprawił, że PKO BP stał się najcenniejszą firmą notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Rok 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości był dla polskiego banku rekordowy pod wieloma względami. Jego aktywa wzrosły do poziomu 306 mld złotych, co jest najwyższym wynikiem w historii. PKO BP w trzecim kwartale osiągnął również największy kiedykolwiek zysk netto, a wyniki europejskich stress testów potwierdziły że jest najbezpieczniejszym bankiem w Europie. Zysk całej grupy po trzech kwartałach wyniósł 2,73 mld złotych. To niemal o 20 proc. wyższy wynik niż rok temu. Przyczynił się do tego wyraźny wzrost wyniku na działalności biznesowej, który na koniec trzeciego kwartału wyniósł blisko 9,9 mld zł.

We wrześniu Polska awansowała do grupy państw rynków rozwiniętych. To efekt ciągłej poprawy infrastruktury rynku kapitałowego w naszym kraju, oraz nieprzerwanego wzrostu PKB. Dobre wyniki finansowe PKO BP przełożyły się na jego awans, jako jedynej polskiej firmy, do indeksu dużych spółek rynków rozwiniętych FTSE. Bank PKO BP zakończył także rok 2018 jako najcenniejsza firma na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jego wartość na ostatniej sesji notowań wyniosła niemal 50 mld złotych.

Miniony rok to dla banku PKO BP nie tylko rekordowe wyniki finansowe i giełdowe ale także stałe umacnianie się na pozycji bankowego lidera technologicznego w Polsce. Coraz więcej osób korzysta z aplikacji mobilnych płatności IKO. Liczba aktywnych użytkowników programu wynosi8 już ponad 3,1 mln, a udziały spółki w całym rynku bankowości mobilnej wyniosły aż 25 proc. Z sukcesem przeprowadzono także największe w europejskim sektorze bankowym wdrożenie technologii blockchain oraz zainicjowano bezprecedensowy projekt utworzenia Chmury Krajowej.

Dobre wyniki banku zostały zauważone i docenione. Spółka otrzymała w minionym roku wiele nagród. Spośród kilkudziesięciu wyróżnień otrzymanych przez ostatnie 12 miesięcy warto wymienić Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii Odpowiedzialny Biznes oraz nominację do tej samej nagrody w kategorii Narodowy Sukces.