PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju zainicjowały rok temu proces budowy Chmury Krajowej. Na nowym przedsięwzięciu skorzystać ma nie tylko administracja publiczna, ale także mali i średni przedsiębiorcy. To inicjatywa, która doda polskiej gospodarce skrzydeł.
Powszechnie wykorzystywane na rynkach globalnych chmury to po prostu zewnętrzne wsparcie dla firm. Zamiast inwestować w nowy sprzęt IT, stanowiska pracy, tworzenie oprogramowania czy budowę serwerowni, przedsiębiorstwa korzystają z zewnętrznych operatorów. Jedną z pierwszych firm, która wprowadziła takie rozwiązanie, był Amazon. Firma stwierdziła, że ma za dużo niewykorzystywanej infrastruktury i postanowiła udostępnić ją innym przedsiębiorcom. Chmura krajowa z powodzeniem działa już w Wielkiej Brytanii pod nazwą G-Cloud.
Strategicznym partnerem Operatora Chmury został Google Cloud. Inicjatorzy porozumienia tłumaczą, że celem współpracy jest stworzenie warunków do istotnego zwiększenia wykorzystania technologii chmurowych przez polskie przedsiębiorstwa i przyspieszenie cyfryzacji polskiej gospodarki. Pierwszym efektem wspólnej pracy będzie otwarcie w Warszawie tzw. regionu Google Cloud. Będzie to centrum infrastruktury i oprogramowania, dedykowane klientom usługi.
- Partnerstwo OChK i Google to kolejny ważny krok na drodze, którą wytyczyliśmy niespełna rok temu, ogłaszając powołanie Operatora Chmury Krajowej. Cel pozostaje bez zmian – cyfryzacja polskiej gospodarki i zdynamizowanie jej wzrostu. Teraz polskie firmy zyskają dodatkowe, wyrafinowane narzędzia do jego realizacji. Korzystając z nich, zwiększają swoje szanse na awans do ligi światowej, na czym zależy nam wszystkim. Chmura Krajowa to doskonała platforma do efektywnej współpracy przedsiębiorstw, dostawców technologii i właścicieli rozwiązań biznesowych. Fakt, że do ich grona dołącza dziś Google, istotnie wzmacnia nasz wspólny projekt – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, ocenił, że nawiązana współpraca jest dowodem na to, że Operator Chmury Krajowej będzie w stanie zapewnić najwyższą jakość usług, a jego klienci będą mieć dostęp do najnowszych światowych technologii.
- Jestem przekonany, że ta współpraca wpłynie także pozytywnie na rozwój polskiego rynku IT i przyciągnie do niego najlepszych specjalistów - powiedział