Jednym z najważniejszych zadań i wyzwań, przed jakimi stoi największy bank uniwersalny w Polsce jest ochrona klientów banku przed cyberatakami. Jak w rozmowie z PAP powiedział prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, kiedyś zagrożeniem były napady na banki lub kradzieże z bankowych sejfów. Dziś bank musi chronić klientów w bankowości mobilnej. I to jest najważniejsze zadanie na najbliższe lata dla PKO BP.
Z wypowiedzi prezesa PKO BP wynika, że w banku coraz częściej na wagę złota nie są już ekonomiści, księgowi, szeroko rozumiani bankowcy, ale właśnie specjaliści od cyberbezpieczeństwa – szacuje się, że za kilka lat w obszarze cyberbezpieczeństwa na świecie będzie pracowało o kilka milionów osób więcej niż obecnie.
Prezesowi Jagielle zależy na tym, by PKO BP był instytucją technologiczną z licencją bankową, w związku z czym wraz z Polskim Funduszem Rozwoju chce stworzyć Chmurę Krajową. „Za zgodą akcjonariuszy, Komisji Nadzoru Finansowego, w naszym statucie zostały zarejestrowane zmiany umożliwiające bankowi bezpośrednie świadczenie usług technologicznych. Chmura Krajowa to jest pomysł, który dojrzewał w PKO BP od kilku lat. Potrzebujemy tych rozwiązań chmurowych dla banku i dla naszych klientów. Zaprosiliśmy do współpracy PFR. Zawiązaliśmy spółkę Operator Chmury Krajowej, który w ciągu najbliższych kilku miesięcy rozpocznie swoje funkcjonowanie i pewnie szybciej niż do końca roku będzie świadczył usługi dla polskich firm w tym zakresie” - powiedział PAP Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.
Źródło: PAP