Kogo obejmie "nieświadczenie pracy"?
Według PAP, w komunikacie władze spółki poinformowały, że "w ramach realizacji programu naprawczego, którego celem jest odbudowanie wartości i pozycji Spółki, w dniu 27 maja 2024 r. podjął decyzję o uruchomieniu programu kierowania maksymalnie do 30 proc. pracowników Spółki na tzw. nieświadczenie pracy, na okres 12 miesięcy" - przekazano.
Spółka dodaje, że "nieświadczeniem pracy objęte będą wszystkie grupy zawodowe pracowników, w tym kierownictwo poszczególnych zakładów spółki oraz biur centrali spółki, z zastrzeżeniem, że priorytetem jest zapewnienie bieżącej sprawności operacyjnej danej jednostki lub komórki organizacyjnej".
Duży spadek udziału w rynku spółki
PAP, za przewoźnikiem, przekazuje, że pracownik przebywający na tzw. nieświadczeniu pracy ma prawo do: świadczenia socjalnego w wysokości 60 proc. miesięcznego ekwiwalentu pieniężnego, obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, pomniejszone o kwotę składek odprowadzanych na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz zdrowotne w części finansowanej przez ubezpieczonego i podatek dochodowy.
Według władz spółki takie porozumienie osiągnięto po konsultacjach ze związkami zawodowymi.
Te działania to efekt audytu jaki przeprowadzano w spółce w kwietniu tego roku. Spółka systematycznie traci rynek. Jeszcze kilka lat temu jej udziały w rynku sięgały ok. 55 proc., a obecnie są poniżej 30 proc. Niedawno PKP Cargo np. przegrało przetarg na dowożenie węgla do elektrowni w Połańcu.
Polecany artykuł: