Płaca minimalna 2600 zł. Rząd ma taką propozycję na przyszły rok

2019-09-10 16:19 oprac. AG
Płaca minimalna 2019: Brutto, netto „na rękę”, stawka godzinowa? [NAJNIŻSZA KRAJOWA]
Autor: fot. pixabay.com Płaca minimalna 2019: Brutto, netto „na rękę”, stawka godzinowa? [NAJNIŻSZA KRAJOWA]

Płaca minimalna znowu w górę. Rząd przyjął propozycję pensji minimalnej na 2020 rok rzędu 2600 zł. Minimalna stawka godzinowa ma wynosić 17 zł.

Rząd przyjął projekt rozporządzenia dotyczącego wzrostu pensji minimalnej. Według niego minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku wzrośnie do kwoty 2600 zł. Oznacza to wzrost o 350 zł w porównaniu z bieżącym rokiem. Ustalona wysokość minimalnego wynagrodzenia jest wyższa niż wcześniejsza propozycja rządu, która zakładała wzrost minimalnej pensji do poziomu 2450 złotych, a stawki godzinowej do 16 złotych. Jeśli tylko projekt wejdzie w życie, to minimalna stawka godzinowa wzrośnie z 14,7 zł do 17 zł. O zmiany postuluje resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

ZOBACZ TEŻ: Rząd PiS zabierze dzieciom alimenty! Tak sfinansują obietnice Kaczyńskiego?

Płaca minimalna w Polsce i Europie 2019
Autor: Super Express Płaca minimalna w Polsce i Europie 2019

Jeśli projekt wejdzie w życie, to w 2020 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 49,7 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. - Polacy chcą i powinni zarabiać więcej. Podniesienie płacy minimalnej do 2600 zł pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Minister dodaje, że od 2015 r. wynagrodzenie minimalne wrośnie aż o 850 zł.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w podanym komunikacie zaznacza, że podwyższenie wysokości płacy minimalnej to nie jedyne zmiany, które dotyczą minimalnych wynagrodzeń, a które wejdą w życie w przyszłym roku. W 2020 roku wchodzą w życie przepisy, które zakładają rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości minimalnej pensji. Od stycznia do minimalnej pensji nie będzie już wliczany dodatek za staż pracy.

Najnowsze