Płaca minimalna 2600 zł. Rząd ma taką propozycję na przyszły rok

2019-09-10 16:19 oprac. AG
Płaca minimalna 2019: Brutto, netto „na rękę”, stawka godzinowa? [NAJNIŻSZA KRAJOWA]
Autor: fot. pixabay.com Płaca minimalna 2019: Brutto, netto „na rękę”, stawka godzinowa? [NAJNIŻSZA KRAJOWA]

Płaca minimalna znowu w górę. Rząd przyjął propozycję pensji minimalnej na 2020 rok rzędu 2600 zł. Minimalna stawka godzinowa ma wynosić 17 zł.

Rząd przyjął projekt rozporządzenia dotyczącego wzrostu pensji minimalnej. Według niego minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku wzrośnie do kwoty 2600 zł. Oznacza to wzrost o 350 zł w porównaniu z bieżącym rokiem. Ustalona wysokość minimalnego wynagrodzenia jest wyższa niż wcześniejsza propozycja rządu, która zakładała wzrost minimalnej pensji do poziomu 2450 złotych, a stawki godzinowej do 16 złotych. Jeśli tylko projekt wejdzie w życie, to minimalna stawka godzinowa wzrośnie z 14,7 zł do 17 zł. O zmiany postuluje resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

ZOBACZ TEŻ: Rząd PiS zabierze dzieciom alimenty! Tak sfinansują obietnice Kaczyńskiego?

Płaca minimalna w Polsce i Europie 2019
Autor: Super Express Płaca minimalna w Polsce i Europie 2019

Jeśli projekt wejdzie w życie, to w 2020 r. minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 49,7 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. - Polacy chcą i powinni zarabiać więcej. Podniesienie płacy minimalnej do 2600 zł pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Minister dodaje, że od 2015 r. wynagrodzenie minimalne wrośnie aż o 850 zł.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w podanym komunikacie zaznacza, że podwyższenie wysokości płacy minimalnej to nie jedyne zmiany, które dotyczą minimalnych wynagrodzeń, a które wejdą w życie w przyszłym roku. W 2020 roku wchodzą w życie przepisy, które zakładają rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości minimalnej pensji. Od stycznia do minimalnej pensji nie będzie już wliczany dodatek za staż pracy.