Plastikowe odpady należą do najdłużej rozkładającch się. Wielkie śmietniska i śmieciowe wyspy na oceanach pełne są plastikowych butelek i innych produktów z tego materiału. Morskie zwierzęta bardzo często zjadają pływające w wodach śmieci, które potem lądują spowrotem na naszych talerzech. Pomysł Unii Europejskiej aby aż 90 proc. plastikowych butelek było recyklingowanych popierają także poducenci opakowań.
Jak pisze "Rzeczpospolita" jeszcze w tym roku powinnym zakończyć się negocjacje w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących plastikowych opakowań. Ekspierci podkreślają, że choć sama idea jest słuszna to ma wiele niedociągnięć. Między innymi nie wykazano związku między systemem kaucyjnym, a poziomem zbieralności butelek plastikowych oraz, że w Polsce byłoby to zbyt drogie.
– Każdy, kto mówi, że system kaucji na butelki plastikowe nie podnosi poziomu recyklingu, jest albo złym specjalistą, albo kłamie – mówi dla "Rzeczpospolitej", Piotr Barczak, ekspert Europejskiego Biura Ochrony Środowiska - W Niemczech system kaucyjny funkcjonuje od 2003 roku i poziom recyklingu wynosi 99 proc. W Wielkiej Brytanii kaucji nie ma i wskaźnik recyklingu butelek plastikowych to tylko 43 proc. Ale i tam rząd wprowadził w tym roku obowiązek dla wszystkich rodzajów opakowań napojów: plastiku, szkła i puszek - dodaje Barczek
System kacyjny zdecydowanie zwiększa poziom zwrotów plastików. Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu, największej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych podkreśla, że w krajach gdzie wprowadzono kaucje, poziom zwrotów wynosi aż 90-97 proc. W państwach bez podobnych przepisów poziom odzysków nie przekracza 60 proc.
Wprowadzenie nakazu recyklingowania plastikowych butelek to element programu Unii Europejskiej dotyczącego walki z zasmieceniem. Wcześniej wprowadzono zakaz wypuszczania na rynek plastikowych patyczków kosmetycznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów i patyczków do balonów. Jednorazowe opakowania na napoje wykonane z tworzywa sztucznego będą dopuszczane na rynek tylko, jeśli ich nakrętki i pokrywki pozostają do nich przymocowane.