Śmieci, plastik, zanieszyszczenie środowiska

i

Autor: SHUTTERSTOCK Śmieci, plastik, zanieszyszczenie środowiska

Plastik na cenzurowanym. Aż 90 procent butelek ma być recyklingowanych

2018-11-08 7:41

Problem związazny z zaśmieceniem mórz i oceanaów plastikowymi odpadami staje się coraz poważniejszy i bardziej zauważalny. Unia Europejska chce aby do 2025 roku aż 90 procent butelek plastikowanych było przetwarzanych. Jak podkreślają eksperci takie przepisy będą wymagać wprowadzenia systemu kaucji.

Plastikowe odpady należą do najdłużej rozkładającch się. Wielkie śmietniska i śmieciowe wyspy na oceanach pełne są plastikowych butelek i innych produktów z tego materiału. Morskie zwierzęta bardzo często zjadają pływające w wodach śmieci, które potem lądują spowrotem na naszych talerzech. Pomysł Unii Europejskiej aby aż 90 proc. plastikowych butelek było recyklingowanych popierają także poducenci opakowań.


Jak pisze "Rzeczpospolita" jeszcze w tym roku powinnym zakończyć się negocjacje w sprawie zaostrzenia przepisów dotyczących plastikowych opakowań. Ekspierci podkreślają, że choć sama idea jest słuszna to ma wiele niedociągnięć. Między innymi nie wykazano związku między systemem kaucyjnym, a poziomem zbieralności butelek plastikowych oraz, że w Polsce byłoby to zbyt drogie.

– Każdy, kto mówi, że system kaucji na butelki plastikowe nie podnosi poziomu recyklingu, jest albo złym specjalistą, albo kłamie – mówi dla "Rzeczpospolitej", Piotr Barczak, ekspert Europejskiego Biura Ochrony Środowiska - W Niemczech system kaucyjny funkcjonuje od 2003 roku i poziom recyklingu wynosi 99 proc. W Wielkiej Brytanii kaucji nie ma i wskaźnik recyklingu butelek plastikowych to tylko 43 proc. Ale i tam rząd wprowadził w tym roku obowiązek dla wszystkich rodzajów opakowań napojów: plastiku, szkła i puszek - dodaje Barczek

System kacyjny zdecydowanie zwiększa poziom zwrotów plastików. Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu, największej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych podkreśla, że w krajach gdzie wprowadzono kaucje, poziom zwrotów wynosi aż 90-97 proc. W państwach bez podobnych przepisów poziom odzysków nie przekracza 60 proc.


Wprowadzenie nakazu recyklingowania plastikowych butelek to element programu Unii Europejskiej dotyczącego walki z zasmieceniem. Wcześniej wprowadzono zakaz wypuszczania na rynek plastikowych patyczków kosmetycznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów i patyczków do balonów. Jednorazowe opakowania na napoje wykonane z tworzywa sztucznego będą dopuszczane na rynek tylko, jeśli ich nakrętki i pokrywki pozostają do nich przymocowane.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze