Od 1998 r. Fundacja realizuje ogólnokrajowy program "Zdążyć z Pomocą", którego inicjatorem był prof. Zbigniew Religa. Działalność wspiera i promuje Beata Tyszkiewicz, aktorka i przewodnicząca Rady Fundacji.
- Dla Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" bardzo istotnym źródłem finansowania są wpływy z jednego procenta podatku, czyli głównym sponsorem Fundacji jest po prostu społeczeństwo, ludzie, którzy uznali, że spełniamy ważne społeczne zadanie - mówi Beata Tyszkiewicz. - Nie wydajemy pieniędzy na filmy, ogłoszenia, telewizję, tylko wszystko przeznaczamy na turnusy rehabilitacyjne, kształcenie rodziców w rehabilitacji, otwieramy specjalny ośrodek dla dzieci z porażeniem mózgowym spoza Warszawy, gdzie będą mogły przebywać w okresie rehabilitacji - dodaje znana aktorka.
Fundacja otacza opieką ponad 9,5 tys. chorych i niepełnosprawnych dzieci z całej Polski. Zbiera fundusze na ich leczenie, rehabilitację, lekarstwa i sprzęt medyczny wspomagający proces rehabilitacji. Zapewnia dzieciom bezpłatną rehabilitację, terapię logopedyczną i psychologiczną. Organizuje także turnusy rehabilitacyjne i pomaga w poprawie warunków życiowych.
Fundacja korzysta m.in. ze środków pochodzących z 1 proc. podatku. Nie pobiera prowizji od wpłat darczyńców ani opłat od rodziców podopiecznych za prowadzenie subkont. Fundacja utrzymuje się z własnej działalności wydawniczej.
Jest ona ubiegłoroczną rekordzistką wśród organizacji pożytku publicznego - otrzymała "z 1 procenta" ponad 60 mln zł. Ta kwota wydaje się zawrotna, jednak kiedy podzieli się ją między 9,5 tys. podopiecznych Fundacji, to ciągle kropla w morzu potrzeb.
Ten sukces zobowiązuje organizację do tego, by nie ustawała w staraniach o poprawę losu jej małych podopiecznych. Przez działania Fundacji, możliwe w dużej mierze dzięki dobrej woli zwykłych ludzi, chce ona nadal pomagać dzieciom, przede wszystkim finansowo, a także udzielać im wsparcia psychologicznego i umożliwiać uczestnictwo w bezpłatnej rehabilitacji.
1 proc. twojego podatku to bardzo dużo! To wielka pomoc dla chorych i niepełnosprawnych dzieci w walce o życie i zdrowie. Nawet symboliczne wpływy z 1 proc. podatku - po 2,5 czy 10 zł - są niezwykle ważne, gdy chodzi o ratowanie życia i zdrowia dzieci. Każdy, wypełniając swoje zeznanie podatkowe, może przekazać 1 proc. podatku na działalność Fundacji lub przeznaczyć go na wybrane dziecko spośród jej podopiecznych. Najczęściej wywodzą się oni z ubogich rodzin. Ich rodziców nie stać na sfinansowanie kosztownego leczenia i rehabilitacji, a często także na podstawowe artykuły potrzebne do życia, nauki i wszechstronnego rozwoju.
Ze strony Fundacji www.dzieciom.pl można pobrać bezpłatny program do rozliczenia PIT-u.
Na co Fundacja przeznacza środki
Dzięki środkom z 1 proc. podatku w 2009 r. Fundacja:
- wspomogła ponad 9,5 tys. chorych i niepełnosprawnych dzieci z całego kraju;
- wsparła ponad 2 tys. dzieci przebywających w 24 filiach Fundacji: placówkach leczniczych, rehabilitacyjnych, opiekuńczych i wychowawczych w całym kraju;
- zrefundowała ponad 200 tys. faktur i rachunków za wykonanie operacji, prowadzenie długotrwałego leczenia i rehabilitacji, zakup sprzętu medycznego i lekarstw;
- otworzyła nowoczesny Ośrodek Rehabilitacji AMICUS, w którym podopieczni bezpłatnie korzystają z opieki specjalistów;
- rozpoczęła budowę pensjonatu dla podopiecznych przyjeżdżających na rehabilitację.