pieniądze

i

Autor: archiwum se.pl

Podatek handlowy: rząd pracuje nad dwoma wariantami

2016-03-15 15:29

Podatek liniowy z dość wysoką kwotą wolną oraz podatek progresywny z mniejszą kwotą wolną i maksymalną stawką nieprzekraczającą 2 proc. - to dwie wersje podatku handlowego, które mogą trafić do konsultacji z handlowcami.

- Cały czas jest rozmowa i rozważania różnych wariantów, bo Komisja Europejska żąda od nas wyjaśnień. Są cały czas dwa warianty, myślę, że może nawet takie dwa warianty przedstawimy do konsultacji handlowcom, to jest jeden wariant podatek liniowy z dość wysoką kwotą wolną od podatku, i drugi wariant - już wtedy mniejsza kwota wolna od podatku - podatek progresywny. Z handlowcami chcemy to jeszcze przedyskutować - powiedział w rozmowie z Radiem Zet Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Z handlowcami chcemy to jeszcze przedyskutować - dodał.

Podał, że małe sklepy będą wyłączone z podatku w obu wariantach. - W każdym wariancie małe sklepy są praktycznie wyłączone, ponieważ kwota wolna od podatku - zarówno przy stawce progresywnej – będzie na tyle duża - pierwotny kształt to był 18 mln rocznie – mówił.

Pytany o wysokość stawki progresywnej, Kowalczyk odpowiedział: - Mówiliśmy, że na pewno nie przekroczymy w żadnej wersji 2 proc.

Więcej: Ustawa o podatku od handlu zgodna z regulacjami UE

Dotychczasowa propozycja Ministerstwa Finansów zakłada, że podatek miał mieć dwie zasadnicze stawki. Stawka 0,7 proc. miała obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln zł. Stawka 1,3 proc. miała być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln zł w tym miesiącu.

Inne stawki podatku od sprzedaży miały obowiązywać w soboty, niedziele i święta - 1,3 proc. (dla uzyskujących przychód poniżej 300 mln zł miesięcznie) oraz 1,9 proc. (powyżej tego progu). Obecnie projekt przewiduje kwotę wolną od podatku w wysokości 1,5 mln zł miesięcznie (18 mln rocznie).

Źródło: PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze