Niedrogi dom postawiony na terenie ze szkodami górniczymi

i

Autor: Tomasz Zakrzewski Projekt: Robert Skitek

Podatki lokalne

Podatek od nieruchomości 2025. Pierwszy termin płatności już w marcu

2025-03-13 15:10

Podatek od nieruchomości dotyczy przede wszystkim osób zamieszkujących domy jednorodzinne. Płatność zwykle jest w czterech ratach jednak może być też jednorazowo. W obu przypadkach ważnym terminem jest 15 marca.

Kto musi zapłacić podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości musi zapłacić właściciel, posiadacz samoistny (używający jak właściciel bez tytułu własności) lub użytkownik wieczysty, a także posiadacz mienia publicznego.

Sami zbudowali dom

Przedmiot opodatkowania to grunty, które nie są gruntami rolnymi lub lasem, budynek, a także mieszkanie lub lokal użytkowy, które są wyodrębnione prawnie, tzn. mają księgę wieczystą.

W jakich terminach przypada płatność podatku od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest płatny w czterech terminach i w czterech ratach:

  • do 15 marca,
  • do 15 maja,
  • do 15 września,
  • do 15 listopada.

W przypadku, gdy całość podatku nie przekracza 100 zł, należy zapłacić całość do 15 marca, tzn. bez podziału na cztery raty.

Podatek od nieruchomości pobiera gmina, należy zapłacić w kasie gminy lub przelewem na konto gminy.

OECD apeluje o zmianę zasad w podatku od nieruchomości

"Polska powinna przejść na system opodatkowania nieruchomości oparty na jej wartości, stosowany w większości krajów OECD, który dokładniej odzwierciedlałby wartość gruntów i byłby bardziej progresywny i wydajny. Obecny system jest słabym wskaźnikiem zamożności i zdolności płatniczej podatników, ponieważ nie uwzględnia innych niż powierzchnia cech nieruchomości i jej lokalizacji, która jest kluczowym czynnikiem determinującym jej wartość" - podaje OECD.

"Zniesienie limitów stawek podatkowych lub ustanowienie jedynie ogólnokrajowej stawki minimalnej i zezwolenie samorządom na jej przekroczenie dałoby im większą autonomię w zakresie pozyskiwania dochodów. Zróżnicowanie stawek na rynku wtórnym zwiększa progresywność opodatkowania. Takie opodatkowanie mogłoby być wprowadzane stopniowo i z zastosowaniem różnych mechanizmów odroczenia" - dodano.

QUIZ PRL. Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce
Pytanie 1 z 15
Jakie przedsiębiorstwa dominowały w gospodarce PRL?
QUIZ PRL: „Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce”
Super Biznes SE Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze