Pies

i

Autor: Michał Rejduch

Podatek za psa. Masz czas na zapłacenie do 30 kwietnia

2021-04-23 11:43

Podatek od psa to opłata, którą muszą przekazywać niektórzy właściciele czworonogów. Za ściąganie należności odpowiada gmina, która ustala również jej stawki. Jedni zapłacą 70 zł, drudzy - 40 zł, a pozostali - wcale.

Podatek od psa jest pobierany co roku od właścicieli psów. Jest to opłata lokalna, a Ministerstwo Finansów wyznacza tylko jej maksymalną wysokość. Ostateczna decyzja na temat stawki należy do gminy. Są również i takie miejsca, gdzie podatek od psa nie jest pobierany wcale. W ubiegłym roku maksymalna stawka wynosiła 125,40 zł. W tym roku resort finansów zwiększył górny próg do kwoty 130,30 zł. Jednak żadna z gmin nie zdecydowała się na pobieranie nowej, maksymalnej stawki od właścicieli czworonogów.

Jak wysoki jest podatek od psa w poszczególnych miejscach? Rzeczpospolita podaje, że mieszkańcy Polic są zobowiązani zapłacić za czworonoga 70 zł. To najwyższa stawka w całej Polsce. Na spory wydatek muszą przygotować się także mieszkańcy Inowrocławia i Sopotu - w ich przypadku podatek od psa wynosi 66 zł.

Półżywy pies odebrany właścicielom

Na mniejszy wydatek narażeni są mieszkańcy Szczecina - 50 zł. Natomiast we Włocławku gmina pobiera 40 zł. Z kolei w Krakowie podatek od psa wynosi 36 zł. Podatek od psa należy opłacić w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2021 r. Jednak warto pamiętać, że nie każdy jest zobligowany do zapłacenia pełnej stawki podatkowej narzuconej przez gminę.

Jeżeli zwierzę przyszło na świat po 30 czerwca danego roku to właściciel płaci tylko połowę stawki. Czas na dopełnienie tego obowiązku mija w ciągu 2 miesięcy od narodzin zwierzęcia.

Osoby na śmieciówkach z prawem do emerytury. Zobacz, ile mogą dostać?

Niektórzy obywatele są odgórnie zwolnieni z obowiązku przekazywania należności od czworonogów. Podatek od psa nie obejmuje niepełnosprawnych, którzy posiadają jednego psa, pod warunkiem, że opłata dotyczy psa asystującego. Poza tym na zwolnienie z należności mogą liczyć osoby powyżej 65. roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe i posiadają jednego psa.

Podatek od psa nie jest pobierany także od personelu dyplomatycznego. Ulga w tym zakresie przysługuje również rolnikom, którzy posiadają maksymalnie dwa psy.

Najnowsze