pustostan

i

Autor: Mateusz Kotowicz/REPORTER, shutterstock, Wojciech Olkusnik/East News

Brakuje mieszkań

Co trzecia polska rodzina "złapana" jest w lukę czynszową. Lewica z reformą mieszkaniową

2024-12-09 8:00

Polska nadal jest krajem z jednym z najniższych wskaźników mieszkań na 1000 mieszkańców w Europie. Luka mieszkaniowa w Polsce wynosi od 1,8 do 2 mln lokali. Co ważne, luka mieszkaniowa jest większa aniżeli 20 lat temu. Wówczas wynosiła ona 1,5 mln lokali. Jakby tego było mało, co trzecia polska rodzina "złapana" jest w tzw. lukę czynszową. Lewica przygotowuje reformę mieszkalnictwa, która przynajmniej w teorii może pomóc w dostępności do mieszkań dla Polaków. Jaki ma plan Lewica?

Spis treści

  1. Tak Lewica chce rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków. Zwiększenie środków na odnowę zasobu komunalnego
  2. Podatek od pustostanów
  3. Stałe oprocentowanie kredytów oraz podatek od spekulacji nieruchomościami

Tak Lewica chce rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków. Zwiększenie środków na odnowę zasobu komunalnego

W Polsce nie tylko jest problem z dostępnością do mieszkań. Wielu Polaków "złapanych" jest również w lukę czynszową. Są to gospodarstwa domowe, których dochód nie pozwala na zakup lub wynajem mieszkania na rynku, a zarazem zarabiają zbyt dużo żeby otrzymać pomoc od państwa, na zaspokojenie swojej potrzeby mieszkaniowej. W takiej sytuacji jest co trzecia rodzina w Polsce.

Zaradzić tym problemom chcą politycy Lewicy, którzy przygotowali reformę mieszkaniową opartą o kilka punktów. Zmiany opiera się na wprowadzeniu podatku od pustostanów, zwiększenia środków na odnowę zasobu komunalnego oraz zmian w polityce czynszowej samorządów.

Lewica chce utworzenia Funduszu Budownictwa Społecznego. Z zapowiedzi Tomasza Lewandowskiego wiceministra rozwoju i technologii wynika, że Fundusz będzie "zawierał środki na bezzwrotne granty na finansowanie mieszkań dla obsługi czynszowej i środki pożyczkowe na wieloletnie kredyty nisko oprocentowane".

"Tu proponujemy także naszym partnerom koalicyjnym wprowadzenie prostej zasady: 1 zł przeznaczona na jakiekolwiek formy dopłatowe do akcji kredytowej zakupu mieszkań będzie musiała wiązać się z przeznaczeniem 1 zł na fundusz budownictwa społecznego" - wylicza wiceminister. 

Podatek od pustostanów

Włodzimierz Czarzasty lider Lewicy  zapowiedział, że w najbliższym czasie Lewica rozpocznie dyskusję z samorządowcami na temat "mądrego wykorzystania pustostanów". Stwierdził, że celem Lewicy jest wykorzystanie pustostanów w taki sposób, by rozwiązania zadowoliły zarówno właścicieli mieszkań, jak i wynajmujących.

"Zapowiadam to bez szczegółów, ale zapowiadam: Lewica złoży projekt wykorzystania 2 mln pustostanów w Polsce tak, żeby byli szczęśliwi i właściciele mieszkań i żeby byli szczęśliwi ci, którzy te mieszkania będą wynajmowali" – powiedział.

Podatek od pustostanów czyli niezamieszkałych nieruchomości funkcjonuje już np. w Kanadzie gdzie podobnie jak w Polsce borykano się  z dostępnością cenową mieszkań. Początkowo podatek wynosił 1 proc. wartości nieruchomości, wzrósł do 1,25 proc. w 2020 i 3 proc. w 2021, miał rosnąć do 5 proc., ale w ubiegłym roku radni przegłosowali pozostawienie podatku na poziomie 3 proc.

W tym celu, aby skuteczniej zarządzać lokalami Lewica chce stworzyć Centralną Ewidencję Lokali, która będzie gromadziła dane dotyczące wykorzystania każdego z prywatnych lokali mieszkaniowych.

"Dzięki tym danym będziemy chcieli przekazać samorządowcom kompetencje w zakresie ewentualnego wprowadzenia podatku od pustostanów, ale także regulacji najmu krótkoterminowego" - wskazał Lewandowski wiceszef MRiT.

Stałe oprocentowanie kredytów oraz podatek od spekulacji nieruchomościami

Lewica nie składa broni również jeśli chodzi o zmianę stawki podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Ustawa, ktora przepadła w pierwszym czytaniu w Sejmie, ma być ponownie przygotowana. Chodzi o ukrócenia kupowania mieszkań w celach spekulacyjnych. 

Przypomnijmy, że w projekcie, który przepadł zawarto przepisy, w których, stawka PCC dla osób sprzedających mieszkanie przed upływem dwóch lat od zakupu miała wynosić 6 proc., a przed upływem trzech lat - 4 proc. Ponadto projekt zakładał wprowadzenie dodatkowego podatku, dotyczącego właścicieli nieruchomości, którzy kupują trzeci lub kolejny lokal mieszkalny w okresie pięciu lat liczonych od końca roku, w którym kupili pierwsze mieszkanie.

Lewandowski zapowiada także  otwarcie dyskusji ze Związkiem Banków Polskich, aby kredyty hipoteczne funkcjonowały tylko i wyłącznie w oparciu o stałą stopę procentową, w oparciu o jednolity wzorzec umowy.

QUIZ PRL. Jaka to melodia. Hity z czasów PRL: zgadnij, kto je wykonywał
Pytanie 1 z 15
Słowa: „Papierowy księżyc z nieba spadł, skończył się video film” śpiewała?
Halina Frąckowiak zlicytuje swoją sceniczna kreację dla polskich dzieci z Ukrainy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze