Wyjazdy zdrożały o 359 zł

i

Autor: Shutterstock Wyjazdy zdrożały o 359 zł

Ceny wycieczek zagranicznych idą w górę

2021-10-12 14:04

Drożejące wyjazdy to efekt wzrostu cen paliwa lotniczego oraz wzrostów kursów głównych walut. Za wyjazd zapłacimy więcej średnio o 359 zł w porównaniu do zeszłego roku.

Jak podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelData, w porównaniu do poprzedniego sezonu, obserwowany obecny wzrost cen wycieczek zagranicznych jest związany przede wszystkim ze wzrostem ceny paliwa lotniczego oraz wzrostów kursów głównych walut.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,99 zł/litr wobec 1,70 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny wzrost o 75,9 procent, zaś przed tygodniem cena była wyższa o 65,6 procent, a przed dwoma o 66,5 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta kolejny raz była istotnie słabsza niż przed rokiem. Dla uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło prawie 2,8 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 2,9 procent, a przed dwoma tygodniami o 2,1 procent - czytamy w raporcie.

Kongres 590 2021: Polacy nigdzie nie znajdą tak dobrej oferty jak w PPK

Jak oceniono w analizie, spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych znaczniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wzrosły wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 372 złote, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 193 złote.

Zobacz także: Inflacja szaleje na świecie. Nadciąga gigantyczny kryzys?

Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu w Marsa Alam i na Synaju – o średnio 451 i 422 złotych, a wyraźnie mniejszą przecenę odnotowano w Hurghadzie – o średnio 242 złote. Na Wyspach Kanaryjskich wzrost średnich cen rok do roku był mniejszy i wyniósł średnio 304 złote, podczas gdy w sezonie poprzednim w skali rocznej ceny spadły o 478 złotych" - dodał Instytut Badań Rynku Turystycznego.

Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów wycieczek na Cypr – o średnio aż 782 złote, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Teneryfę i do Marsa Alam – o średnio 624 i 451 złotych. W tym samym okresie przed rokiem notowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 326 złotych. Największe zwyżki cen wystąpiły też na Wyspach Kanaryjskich zwłaszcza na Lanzarote – o średnio 272 złotych, a nieco mniejsze na Fuerteventurze i Teneryfie – o 191 i 176 złotych. Tygodniowych spadków cen w minionym tygodniu nie odnotowano. W analogicznym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek również rosły o odpowiednio 44 i 121 złotych.

Z raportu TravelData wynika, że na mniej masowych kierunkach największe roczne wzrosty cen wycieczek odnotowano na Cyprze i w Portugalii – o średnio 782 i 336 złotych, mniejsze na Tureckiej Riwierze – o 152 złote, jeszcze mniejsze w Maroku – o 8 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny pobytu wobec poprzedniego sezonu spadły jest Malta – ceny wycieczek na tę wyspę spadły średnio 16 złotych.

Sonda
Czy planujesz wypoczynek w kraju czy zagranicą ?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze